Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2023

Εκπληκτική εμφάνιση του Αργοναύτη Νέας Κίου και νίκη επί του Προμηθέα με 69-64!!!

Σε ένα παιχνίδι που έκανε τους φιλάθλους του να καρδιοχτυπήσουν στα τελευταία λεπτά, ο Αργοναύτης Νέας Κίου με φανταστική εμφάνιση κέρδισε τα "τρομερά μωρά" του Προμηθέα 2014 και αναρριχήθηκε στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της National League 2.

Το ξεκίνημα του αγώνα βρήκε τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ με τον Αργοναύτη να σφίγγει την άμυνα του και να ξεφεύγει κλείνοντας το δεκάλεπτο με σκορ 24-16.
Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίχτες του κόουτς Μιχαλόπουλου συνέχισαν την πολύ καλή τους άμυνα και με ένα επιμέρους 17-10 προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 41-26.
Μετά την ανάπαυλα η απόδοση των ομάδων ισορρόπησε με τον Προμηθέα να μειώνει την διαφορά στους 11 πόντους (58-47 σκορ 3ου δεκάλεπτου).
Στην τελευταία περίοδο η πολύ καλή ομάδα της Πάτρας οδήγησε τους παίχτες μας σε λάθη και μείωσε στους 2 πόντους, μέχρι το χέρι του Πρεδάρη με δύο μεγάλα τρίποντα και η ψυχραιμία του Μιχόπουλου στις ελεύθερες βολές να τελειώσουν το παιχνίδι.
Κορυφαίοι για την ομάδας μας οι Πρεδάρης, Μιχόπουλος, Λυμπερέας και Παλλαδινός καθώς και η αμυντική διάθεση όλων.
Απο τον Προμηθέα ξεχώρισαν οι Σοϊλεμετζίδης, Πρέκας και Βλάσσης.
Δεκάλεπτα: 24-16, 41-26, 58-47, 69-64.
Αργοναύτης (Μιχαλόπουλος): Οικονόμου, Πουλιόγλου, Ρούζιος 4, Πρεδάρης 10(2), Μιχόπουλος 14(2), Κατσένης, Σαρήγιαννης, Παλλαδινός 15(1), Δανίκας 3(1), Λυμπερέας 15, Μιχαλόπουλος 6, Σάμιος.
Προμηθέας 2014 (Σκροπολίθας): Χρονόπουλος 9(2), Σοϊλεμετζίδης 10(1), Πρέκας 15(3), Γοργότσης 7, Στέβοβιτς, Λάγιος 7, Βλάσσης 10, Βασιλείου 2, Λιόλιος, Αδαμόπουλος 4, Χριστοφοράκος, Παπαδόπουλος.