Κυριακή 24 Δεκεμβρίου 2023

Ομάδα από γρανίτη ο Α.Ο.Ερμιονίδας.Παρά τις απουσίες και τραυματισμούς κέρδισε δύσκολα τον Λέοντα 74-62. (Φωτό).

Μία από τις πιο δύσκολες νίκες πέτυχε το Σάββατο στο κλειστό της Ερμιόνης η ομάδα του Α.Ο.Ερμιονίδας επί του Λέοντα με σκορ 74-62 και απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής με 20 βαθμούς έναντι 18 του Α.Ο.Ξυλοκάστρου.

ΟΙ γηπεδούχοι ξεκίνησαν τον αγώνα με δύο βασικές απουσίες του Μαναριώτη και του Κοντογιάννη ενώ οι Μπινιάρης , Βλαχόπουλος και Λούζης έπαιξαν με προβλήματα τραυματισμών.

Στον σημερινό αγώνα ο Α.Ο.Ερμιονίδας για να κατακτήσει το ροζ φύλλο αγώνα είχε ένα εκπληκτικό Κοτσαβελα ο οποίος πήρε επάνω του την ομάδα πετυχαίνοντας 25 πόντους για να ακολουθήσουν ο Καράι με 12 ενώ η αποκάλυψη ήταν ο νεαρός Καλογιάννης ο οποίος πέτυχε τρία εκπληκτικά τρίποντα τα δύο εκ των οποίων στο τελευταίο δίλεπτο του αγώνα και ενώ το σκορ ήταν στο καλάθι (64-62 ).

Συγκινητικός ήταν ο Μπινιάρης ο οποίος όπως προαναφέραμε έπαιξε τραυματίας , είχε μία άτυχη στιγμή ένα λεπτό πριν την λήξη του πρώτου δεκάλεπτου όταν συγκρούστηκε με τον Κορίζη έφυγε τραυματίας εκτός γηπέδου , μπήκε έξι λεπτά πριν την λήξη του δεύτερου δεκάλεπτου και με έξι συνεχόμενους πόντους έδωσε μία μεγάλη ανάσα ενώ το σκορ ήταν 31-28 . Εκτός αυτού με δική του συμβολή 5:31 πριν λήξη ο αγώνας έκανε ένα παράξενο σουτ η μπάλα χτύπησε στο κεφάλι αντίπαλου και κατέληξε στο καλάθι .

Δεν θα πρέπει να αδικήσουμε και τους υπόλοιπους παίκτες του Α.Ο.Ε. οι οποίοι ξεπέρασαν τον εαυτόν τους για να έρθει αυτή η πολύτιμοι νίκη. Οι υπόλοιποι που αγωνίστηκαν ήταν ο Καράι, ο Αγρίμης, ο Βραχνός, ο Σέλλας, οι νεαροί Σκούρτης και Καλογιάννης,

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 43-34, 55-50, 74-62.