Παρασκευή 20 Αυγούστου 2021

Πανελλήνιο Εφήβων : Σ.Δ.Τριπόλεως-Α.Ο.Ερμιονίδας 62-54

Κατά τη διάρκεια της 2ης αγωνιστικής ημέρας της β’ φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος

εφήβων, ο Σύλλογος Δρομέων κλήθηκε το απόγευμα της Πέμπτης (19/08) να αντιμετωπίσει την αντίστοιχη ομάδα του ΑΟ Ερμιονίδας. Ένα ματς στο οποία η Αρκαδική ομάδα τελικά ήταν αυτή που επιβλήθηκε με σκορ 62-54 χάρη σε ένα πολύ καλό δ’ δεκάλεπτο.

Αγωνιστικά οι Δρομείς ήταν σαφέστατα πιο ανταγωνιστικοί σε σχέση με το ματς της 1ης αγωνιστικής, απέναντι παράλληλα σ’ έναν αντίπαλο χαμηλότερου επιπέδου από αυτό στο οποίο βρίσκεται ο Προμηθέας. Παρ’ όλα αυτά η ομάδα της Αργολίδας ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα στο παρκέ και προηγήθηκε με 10-15 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Οι διακυμάνσεις στο ματς ήταν χαρακτηριστικές όπως και η εναλλαγή στο προβάδισμα. Οι Δρομείς στο β’ δεκάλεπτο με ανεβασμένους ρυθμούς και λύσεις στην επίθεση, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα κλείνοντας στο ημίχρονο με το σκορ στο 31-29.

Στην επανάληψη η αντίδραση ήρθε και πάλι από τον ΑΟ Ερμιονίδας που με καλή άμυνα και εκμεταλλευόμενος τις όχι καλύτερες δυνατές επιλογές και αστοχία της Αρκαδικής ομάδας, έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 42-47. Η τελευταία περίοδος άνηκε στον Σύλλογο Δρομέων και ίσως το καλύτερο διάστημα στο ματς, με αποτελεσματικότητα στην άμυνα που κράτησε σε μονοψήφιο αριθμό πόντων τον αντίπαλο, αλλά και αρκετές λύσεις στο σκοράρισμα, κατάφερε να γυρίσει το ματς και να φτάσει στο φινάλε στην επικράτηση με σκορ 62-54.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Κορίνθου | 19/08/2021 (19:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαρινάκης, Κανελλόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-15 (Α’), 31-29 (Β’), 42-47 (Γ’), 62-54 (Δ’).
ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Βασίλης Αλικάκος): Σελίμης 2, Παπαπέτρου, Ζαχαριάς 10(3), Σούπος, Χατζόπουλος 34(2), Λαγομιτζής 9(1), Ονούτσε 2, Δαύρος, Αϊβαλής 3(1), Παπουτσής 2.
ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Α. Καλαϊτζάκης, Ηλ. ΚΑτσάβελας): Ζώτος 6, Φλωρής, Κυρίτσης, Μαρόγιαννης, Πουλής Ανδρ. 14(2), Πουλής Ανδρ. 18, Ηλιάδης 13(3), Λαλούσης 3, Σκούρτης, Καλογιάννης.

ΠΗΓΗ : contraepithesi.gr