Δευτέρα 14 Φεβρουαρίου 2022

ΑΕ. Δικαίου-Α.Ο. Ερμιονίδας 81-62

H Α.Ε Δικαίου «πάτησε τον Α.Ο. Ερμιονίδας με 81-62, κάλυψε το -6 του πρώτου γύρου και

κρατάει σαφέστατα στα χέρια της, την υπόθεση- παραμονή στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής. Οι Κώοι έπαιξαν με βάση τις πραγματικές τους δυνατότητες, «πυροβολούσαν» ακατάπαυστα έξω από τα 6.75 (πέτυχαν 16 τρίποντα) και λύγισαν την αντίσταση του Α.Ο. Ερμιονίδας, σε παιχνίδι «τελικό»- παραμονής. Η ομάδα του Γιάννη Παπούλη ήταν καλύτερη και όταν κινδύνευσε στο γ’ δεκάλεπτο, έδειξε χαρακτήρα και πανηγύρισε μία από τις σημαντικές νίκες της χρονιάς. Η Α.Ε. Δικαίου είχε 10/18 τρίποντα στο α’ ημίχρονο και παρά την αστοχία της στις βολές (1/9 στο ίδιο χρονικό διάστημα), κατάφερε να αποκτήσει ένα σημαντικό προβάδισμα.

Η προσπάθεια της Α.Ε. Δικαίου ήταν άκρως ομαδική, κι αυτό αποδεικνύεται από την πολυφωνία στο σκοράρισμα. Ουσιαστικά δεν υπήρξε κάποιος παίκτης που να υστέρησε, με τους γηπεδούχους να παίρνουν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ. Με το γνώριμο παιχνίδι και πολλά τρίποντα, η Α.Ε. Δικαίου πέτυχε 27 πόντους στο α’ δεκάλεπτο, δείχνοντας τις άγριες διαθέσεις της. Όταν οι φιλοξενούμενοι έγιναν απειλητικοί στο γ’ δεκάλεπτο, οι Κώοι βρήκαν λύσεις, μεγάλωσαν τη διαφορά και έφτασαν σε μία άνετη παραμονής, με πολύ καλή παρουσία σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 27-18, 45-37(ημ.), 63-53, 81-62

Διαιτητές: Παπαδόπουλος- Παπαγεωργίου

Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Παπούλης): Βάση 16(3), Δρόσος Μ. 7(2), Τρύπας 6(2), Τριτσάρης 9(1), Παρβαντώνης 13(3), Χατζηγιακουμής 10(2), Καλής, Δρόσος Π., Λάμπρου, Καραθωμάς 7(1), Χατζησταμάτης 12(2).

Α.Ο. ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου 23(3), Χονδρόπουλος 6(1), Μπινιάρης 8, Τσιαμπάς 4, Πουλής Α. 4(1), Μπουκουβάλας 1, Κοντογιάννης 15(1), Πουλής Ι. 1.