Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2022

Α1 ΕΣΚΑΚ : Πήγασος-Ατρέας 64-45.

Η συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α1 τοπικής κατηγορίας ΕΣΚΑΚ με την 14η αγωνιστική στην

οποία ο Πήγασος Θυρέας, φιλοξένησε το απόγευμα του Σαββάτου (29/01) την ομάδα του Ατρέα Άργους. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «βυσσινί» ήθελαν να συνεχίσουν τα θετικά αποτελέσματα, όπως και τελικά συνέβη με την τελική επικράτηση με σκορ 64-45.

Αγωνιστικά ο Πήγασος έχοντας αρκετές επιλογές στο σκοράρισμα σε επίπεδο προσώπων, αλλά και πολύ καλή αμυντική συμπεριφορά στη διάρκεια του α’ ημιχρόνου στο οποίο περιόρισε τον Ατρέα μόλις στους 13 πόντους (25-13 το ημίχρονο), είχε το σταθερό προβάδισμα στο ματς (με το 17-8 το φινάλε της α’ περιόδου). Γενικότερα στο α’ ημίχρονο στο ματς «κυριάρχησαν» οι άμυνες με το σκορ να κρίνεται αρκετά χαμηλό.

Στην επανάληψη ο ρυθμός στο ματς ανέβηκε, με την ομάδα της Αργολίδας να προσπαθεί να αντιδράσει και να καταφέρνει να βελτιώσει την επιθετική της λειτουργία αρκετά σε σχέση με το α’ μέρος. Την ίδια ώρα όμως και ο Πήγασος ανέβασε ρυθμούς επιθετικά, με αποτέλεσμα όχι μόνο να διατηρήσει το προβάδισμα ασφαλείας αλλά επιπλέον να το αυξήσει ακόμη περισσότερο. Το 46-31 διαμορφώθηκε στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου, ενώ απόλυτα ελεγχόμενη ήταν και η κατάσταση στο φινάλε με το τελικό 64-45 να εξασφαλίζει ακόμη μα σημαντική νίκη στο πρωτάθλημα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Άστρους | 29/01/2022 (17:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σταματόπουλος, Μπακάλης.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-8 (Α’), 25-13 (Β’), 46-31 (Γ’), 64-45 (Δ’).
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Γιώργος Κοψαύτης): Μαντίκος 15(2), Ταβάνι 7(1), Καρράς, Φάκλαρης, Αντωνάκης 2, Διαμαντόγιαννης 10, Δικαίος 5(1), Μαυριάς 10(1), Κοψαύτης 13(3), Μεσίνης.
ΑΤΡΕΑΣ ΑΡΓΟΥΣ (): Νενεκούμης, Δελής, Ξαρανταύγιας 2, Βαρβιτσιώτης 7, Κουτουζής 24(1), Σκορδάς 4, Γκολέμης, Γαλάνης, Μπιτζής 6, Βούρδουλας 2.