Τετάρτη 13 Δεκεμβρίου 2017

Α.Ο.Ξυλοκάστρου-Α.Ο.Ερμιονίδας 58-69

Με καθυστέρηση μίας εβδομάδας περίπου σας δίνουμε το ρεπορτάζ από την μεγάλη εκτός έδρας  νίκη του Α.Ο.Ερμιονίδας
επί του Α.Ο.Ξυλοκάστρου όπως την περιγράφει η επίσημη ιστοσελίδα της ομάδας της Κορινθίας.

Σε ένα συναρπαστικό αγώνα η Ερμιονίδα επιβλήθηκε της ομάδας μας στο τελευταίο 4λέπτο του αγώνα παίρνοντας τη νίκη με 68-59.

Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για την ομάδα μας. Με συγκέντρωση στην άμυνα και καλή κυκλοφορία στην επίθεση καταφέραμε από την αρχή - και παρά τα 2 αντιαθλητικά φάουλ εις βάρος μας μόλις στο πρώτο 3λεπτο - να έχουμε τον έλεγχο του παιχνιδιού. Έχοντας κλείσει καλά την δημιουργία του Θωμά και με προσοχή στο μαρκάρισμα του Κυρίζη πήγαμε στο 10 με προβάδισμα 21-15. Η εικόνα μας βελτιώθηκε ακόμα περισσότερο στη συνέχεια με όποιους παίχτες έμπαιναν στην εξίσωση να προφέρουν θετικά. Στο ημίχρονο πήγαμε στα αποδυτήρια με 36-27 διαφορά μικρή για την συνολική εικόνα των δύο ομάδων καθώς είχαμε μόλις 3-10 βολές.
Στο δεύτερο ημίχρονο το ξεκίνημα μας ήταν καταστροφικό. Η φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά επιβάλλοντας το δικό τους παιχνίδι για ένα γρήγορο 7-0. Η επιστροφή μας από το ταιμ άουτ συνοδεύτηκε από αστοχία ακόμα και σε lay up με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να περάσουν μπροστά με 38-41 με 2/2 τρίποντα του Κωνσταντίνου.
Απο το 25' ισορροπήσαμε το παιχνίδι αμυντικά δεχόμενοι μόλις 2 πόντους μέχρι το 30 αλλά χωρίς ανάλογη ευστοχία στην επίθεση δεν μπορέσαμε να πάρουμε προβάδισμα για το 43-44.

Πλέον η ψυχολογία είχε περάσει στην αντίπαλη ομάδα. Το 49-49 στο 35 απαντήθηκε με ένα κρίσιμο τρίποντο του Αγγελή με τη λήξη της επίθεσης για να βάλει στη συνέχεια ο Κυρίζης συνεχόμενους πόντους εκμεταλλευόμενος το φόρτωμα των ψηλών μας με 4 φάουλ. Έτσι στις επόμενες επιθέσεις διαμορφώθηκε το 51-58 του 38 όπου δεν μπορέσαμε να το απαντήσουμε καθώς κάποια ελεύθερα τρίποντα δεν βρήκαν στόχο.

Σαν συνολική εικόνα μπορούμε να πούμε ότι χάσαμε μεγάλη ευκαιρία για μια μεγάλη νίκη αφού κοιτάξαμε στα μάτια μια πολύ δυνατή ομάδα που έχει παίχτες μπαρουτοκαμπισμένους στην κατηγορία και με πολυετή εμπειρία στις εθνικές κατηγορίες. Αυτό αποτυπώθηκε και στις βολές όπου είχαμε 7/16 (44%) έναντι 22/28 (79%) των φιλοξενούμενων.

Πολύ καλοί από το Ξυλόκαστρο οι Σκούρας (έπαιζε με ενοχλήσεις)  και Ντόμαλης και από την Ερμιoνίδα ο Κυρίζης και ο Θωμάς.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-27, 43-44, 58-69

ΑΟΞ (Μάρκελλος): Ρήγας, Μπομπόκης Αλ. 3(1), Σιώκος , Σκάζας 2, Σαλλής 6(2), Γιουρούκος , Σκούρας 18(4), Αδρακτάς 9(1), Γιασεράνης 3(1), Γκιολής 5 , Ντόμαλης 12, Μπομπόκης Β.

Α.Ο.Ερμιονίδας  (Πεταλάς-Σκορδής): Αγγελής 8(1), Θωμάς 11, Προσίλης, Γκολέμης 10(2), Δεβελέκος 9(1), Κωνσταντίνου 9(3), Γανώσης 2, Κυρίζης 20.