Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016

Α.Ο.Ερμιονίδας-Α.Ο.Πεύκη 83-77

Την πρώτη νίκη πέτυχε στο πρωτάθλημα ο Α.Ο. Ερμιονίδας απέναντι στην Πεύκη με 83-77 μπροστά σε 300 φιλάθλους του πού κατέκλεισαν το κλειστό της Ερμιόνης.
Η ομάδα της Ερμιονίδας βρισκόταν σε όλο τον αγώνα μπροστά στο σκορ και 3:22 πρίν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν για πρώτη φορά σε 59-59. Από το λεπτό αυτό και μέχρι το φινάλε οι ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Οκτώ δεύτερα πρίν το φινάλε οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με τρείς πόντους και στην τελευταία επίθεση ο Γκολέμης με τρίποντο έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Μία παράταση πού τελικά ο Α.Ο.Ερμιονίδας είχε τα ψυχικά αποθέματα και κατέκτησε το ρόζ φύλλο αγώνα.
Δεκάλεπτα:28-18,  40-29, 53-45, 69-69 παράταση 83-77
Διαιτητές:Ρίζος - Μαγκαφάς
Α.Ο.ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης Α. - Σκορδής Ι.): Ευστρατίου Πετ. 5(1),Αγγελής 17(3),Θωμάς 12,Μαναριωτής,Γκολέμης 6(2),Βανδώρος 5(1),Δεβελέκος,Κορίζης 7,Ευστρατίου 13,Τζουμάκας,Διαμαντόπουλος 15(2),Πουλής 3.
Α.Ο.ΠΕΥΚΗΣ (Ζερβουλάκος): Τσιουμπρής 2,Τσάκος,Κυριαζόπουλος,Τσαμπής 24(1),Χασάπης,Μελάς 18(3),Σημαιόπουλος 10(1),Πολύζος,Τάγαρης 10,Πλουτετσκι 3(1),Κεχρής,Κουκάκης 10.