Κυριακή 10 Δεκεμβρίου 2023

Εντυπωσιακός ο Αργοναύτης Ν.Κίου κέρδισε τον Γλαύκο με 65-56.

Με 4 νίκες σε 5 αγώνες στο κλειστό της Κίου στο φετινό πρωτάθλημα της National League 2 συνέχίζουμε την πορεία μας!

"Θύμα" της ομάδας του Νάσου Μιχαλόπουλου και των αργοναυτών του αυτή την φορά έπεσε η ΑΕ Γλαύκου Έσπερου ΑΟΠΑ Πάτρας με σκορ 65-56.
Η ομάδα μας μετά το αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που έληξε με 17-18, βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με εννέα πόντους μέχρι να μαζέψει γρήγορα την διαφορά στους δύο πόντους και σκορ ημιχρόνου 30-32.
Ο Αργοναύτης Νέας Κίου B.C μπήκε αγριεμένος και με διάθεση να παίξει άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο.
Πιέζοντας την ομάδα της Πάτρας, την οδήγησε σε κακά ποσοστά στην επίθεση ενώ εκμεταλλεύτηκε τα τρίποντα των Κωνσταντίνου, Πρεδάρη και άνοιξε την διαφορά κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο, την σκυτάλη πήρε ο Παλλαδινός, η ομάδα διαχειρίστηκε άψογα την αντεπίθεση που προσπάθησε να κάνει η Ένωση καθώς και το χρονόμετρο φτάνοντας χωρίς άγχος στο τελικό 65-56.
Τέλος, πως να μην ευχαριστήσουμε αυτόν το κόσμο που μας υποστηρίζει σε κάθε αγώνα, σπρώχνοντας τους παίχτες μας να ξεπεράσουν τα όρια τους και να κυνηγούν κάθε φάση και άμυνα;
Τα δεκάλεπτα: 17-18, 30-32 (ημίχρονο), 53-43, 65-56 (τελικό).
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ (Μιχαλόπουλος): Λυμπερέας 7, Ρούζιος 5 (1), Παλλαδινός 11 (2), Δανίκας 15, Κωνσταντίνου 9 (3), Μιχαλόπουλος 5, Πρεδάρης 10 (2), Μιχόπουλος, Κατσένης 3 (1), Οικονόμου, Πουλιόγλου, Κύρκος.
ΑΕ ΓΛΑΥΚΟΥ-ΕΣΠΕΡΟΥ ΑΟΠΑ ΠΑΤΡΑΣ (Πέτροβιτς): Τζερμπατζίδης 1, Καραλής 6 (2), Πανόπουλος 10 (1), Μαράντης, Αργυρόπουλος 4, Μπόγρης Λ. 3, Μπαρδάκας 21, Σερέτης 5, Κουνάδης 4, Ρουμελιώτης 2, Μπόγρης Γ.