Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2022

Ανώτερος ο Α.Ο.Ερμιονίδας κέρδισε 72-62την Καλαμάτα 80.

Το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα για την φετινή περίοδο κατέκτησε ο Α.Ο.Ερμιονίδας ο οποίος

επιβλήθηκε την Κυριακή το απόγευμα στο κλειστό της Ερμιόνης επί της Καλαμάτας 80  με σκορ 72-62.

Η νίκη των γηπεδούχων παίρνει μεγαλύτερη αξία αφού αγωνίστηκε χωρίς τους δύο βασικούς του παίκτες τον Ευστρατίου και τον Ανδρέα Πουλή ενώ ο Μπινιάρης και ο Κατσάβελλας αγωνίστηκαν τραυματίες παρόλο πού είχαν "απαγορευτικό" που είχαν από τους γιατρούς και έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό .

Στο πρώτο δεκάλεπτο  ο Α.Ο.Ε. ήταν τρομερά εύστοχος  τόσο στις εντός πεδιάς αλλά και από την γραμμή των 6,75 μέτρων  το οποίο και τελείωσε με 20 πόντους διαφορά (29-9). Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίστηκε η καλή απόδοση για τους γηπεδούχους , με τους φιλοξενούμενους να ισορροπούν τον αγώνα να είναι πιό εύστοχοι και η διαφορά στο σκορ να είναι στους 15 πόντους (44-29). Στον ίδιο ρυθμό και το τρίτο δεκάλεπτο με τον Α.Ο.Ε να ανεβάζει και πάλι την αποδοσή του και η διαφορά να ανέβει και πάλι στο +18 (58-40) . Στο τέταρτο δεκάλεπτο υπήρχε μία χαλάρωση αλλά βγήκε και η κούραση από την αγωνιστική  προσπαθεια των γηπεδούχων με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν και το σκορ να κλείσει στους 10πόντους διαφορά .

Δεκάλεπτα : 29-9,44-29 (ημ), 58-40, 72-62 (τελ)

Ερμιονίδα: Τσακίρης 17, Χονδρόπουλος 17 (5), Καλογιάννης, Κατσάβελλας 3 (1), Σκούρτης, Ιωάννου 12 (2), Λούζης, Μπινιάρης 10, Κοντογιάννης 10 (2), Κυπραίος, Ι.Πουλής 3.

Καλαμάτα 80: Μπαλόπουλος 6 (2), Χρονόπουλος, Καρούτας 11 (3), Τσικούρης 7 (1), Ζύμπας 4, Μηλας, Ανδριανόπουλος 10, Κομποτής 1, Σκοπέτος 12 (3), Αλοίμονος, Βούλγαρης 11 (1).