Κυριακή 31 Οκτωβρίου 2021

Α.Ο.Ερμιονίδας-Α.Ε.Δικαίου Κώ 74-68.

Την πρώτη του φετινή νίκη  στον 3ο όμιλο της Γ’ Εθνικής έκανε ο Α.Ο.Ερμιονίδας  ο οποίος κέρδισε στο κλειστό της  Ερμιόνης την Α.Ε.Δικαίου Κώ  με 74-68, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής.

Οι φιλοξενούμενοι  πλήρωσαν το πολύ κακό α’ δεκάλεπτο που έκαναν στο κλειστό γυμναστήριο της Ερμιόνης, αφού βρέθηκαν να κυνηγούν και μάλιστα με διαφορά το σκορ. Στη συνέχεια, η Α.Ε. Δικαίου ισορρόπησε το παιχνίδι, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και να πάρει τη νίκη. Οι γηπεδούχοι, που κέρδισαν για πρώτη φορά φέτος, έκαναν ένα εξαιρετικό α’ δεκάλεπτο, έλεγξαν απόλυτα το ρυθμό του αγώνα και προηγήθηκαν μάλιστα με το ευρύ 20-6! Το α’ δεκάλεπτο έληξε με 26-12, με τους γηπεδούχους να αιφνιδιάζουν για τα καλά την ομάδα του Δημήτρη Τζομάκα. Στη συνέχεια η Α.Ε.Δ. αντέδρασε, ισορρόπησε το παιχνίδι και μείωσε τη διαφορά, βελτιώνοντας αισθητά την άμυνα της. Με επιμέρους σκορ 11-18 στο β’ δεκάλεπτο, οι κυανόλευκοι μείωσαν σε 37-30 στο ημίχρονο και μπήκαν ξανά μέσα στο παιχνίδι.

Στο γ’ δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι έγιναν ακόμη πιο απειλητικοί (42-38 στο 24’) και μάλιστα πλησίασαν στον πόντο 42-41 στο 25’). Σ’ ένα κρίσιμο σημείο, ο Α.Ο. Ερμιονίδας βρήκε λύσεις (47-41 στο 26’) και έκλεισε το γ’ δεκάλεπτο με διψήφια διαφορά (60-50). Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, αφού ο Α.Ο. Ερμιονίδας συντήρησε μία διψήφια διαφορά (69-58 και 71-60 στο 38’), με την Α.Ε. Δικαίου να ροκανίζει στο τελευταίο δίλεπτο τη διαφορά.

Από τους νικητές κορυφαίος ήταν ο πολύπειρος Μιχάλης Πελεκάνος και βοήθησαν οι Χονδρόπουλος και Μπινιάρης, ενώ από την Α.Ε. Δικαίου οι Τρύπας, Βάση και Λάμπρου. Όπως είναι γνωστό δεν αγωνίστηκαν ι τραυματίες Αντώνης Χρύσης και Μιχάλης Δρόσος.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 26-12, 37-30(ημ.), 60-50, 74-68

Διαιτητές: Ροδόπουλος- Κηπώσης

Α.Ο. ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης): Ευστρατίου 8, Αγγελής 4, Χονδρόπουλος 12(4), Πελεκάνος 22(1), Τσιαμπάς 8, Πουλής Α. 6, Μπουκουβάλας 1, Μπινιάρης 10, Ζώτος 2, Πουλής Ι.
Α.Ε. ΔΙΚΑΙΟΥ (Τζομάκας): Βάση 12(2), Καραθωμάς, Τρύπας 21(4), Γεωργαδάκης, Τριτσάρης 4, Χατζησταμάτης 9(1), Παρβαντώνης 4(1), Λάμπρου 11, Χατζηγιακουμής 5(1), Καλής, Δρόσος Π. 2.