Κυριακή 18 Ιανουαρίου 2015

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ-ΕΡΜΙΟΝΙΔΑ 4-2.

Την ήττα με 4-2 γνώρισε η Ερμιονίδα στο γήπεδο της Ριζούπολης με αντίπαλο τον Απόλλωνα μπροστά σε
500 περίπου φιλάθλους από τους οποίους οι 100 ήταν από την Ερμιονίδα.
Το φιλμ
Στο 8΄λεπτό ο Παβίσεβιτς σέντραρε από αριστερά και ο Συμελίδης με σουτ μέσα από την περιοχή σούταρε πάνω από τα δοκάρια του Πίτκα.
Στο 11΄λεπτό σουτ του Όμο έξω από την περιοχή η μπάλα έφυγε άουτ.
Στο 16’ λεπτό σέντρα του Παβίσεβιτς από αριστερά μέσα αστην περιοχή του Απόλλωνα , λάθος εκτίμηση από τον Πίτκα , η μπάλα έφτασε στον Τσακόν πού αιφνιδιάστηκε και δεν πρόλαβε να σουτάρει.
Στο 30’ λεπτό δύσκολη απόκρουση του Πονηρού σε κόρνερ του Λαγού.
Στο 32’ λεπτό οι γηπεδούχοι ανοίγουν το σκορ με  δυνατό σούτ του Φαρινόλα μέσα από την περιοχή.
Στο 36’ λεπτό οι αμυντικοί του Απόλλωνα θα διώξουν κεφαλιά του Κουτσοσπύρου.
Στο 42’ λεπτό μεγάλη ευκαιρία για την Ερμιονίδα να ισοφαρίσει όταν η μπάλα έφτασε στον Τσακόν ύστερα από λάθος απόκρουση του Πίτκα  πού πλάσαρε άψυχα και ο Κοτσώνης απέκρουσε σχεδόν πάνω στην γραμμή του τέρματος.
Στο 43’ λεπτό τραγικό λάθος του Ιασωνίδη ο οποίος γύρισε την μπάλα στον Πονηρό χωρίς να προσέξει τον Κυβελίδη που καιροφυλακτούσε και ο τελευταίος πήρε την μπάλα και με πλασέ έκανε το 2-0.
Στο 49’ λεπτό σουτ του Ιασωνίδη απέκρουσε εύκολα ο Πίτκας.
Στο 53’ λεπτό γκολ για την Ερμιονίδα όταν ο Παπανικολάου ύστερα από μπαλιά του Ομο μπήκε στην περιοχή και σούταρε για να καταλήξει η μπάλα στα δίχτυα αφού προηγουμένος χτυπήσει  στο δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα των γηπεδούχων.
Στο 59’ λεπτό ο Βάντερσον ύστερα από μπαλιά του Λαγού με πλασέ ανεβάζει τον δείκτη του σκορ στο 3-1.
Στο 69’ λεπτό ο Πονηρός απέκρουσε εύκολα φάουλ του Καραδέμητρου.
Στο 72’ λεπτό ο Κυβελίδης  με προβολή μέσα από την περιοχή  ύστερα από μπαλιά του Φαρινόλα έκανε το 4-1.
Στο 75’ λεπτό πλασέ του Καραδέμητρου από το ύψος της περιοχής απέκρουσε εύκολα ο Πονηρός.
Στο 89’ λεπτό η Ερμιονίδα μείωσε με κεφαλιά του Κουτσοσπύρου ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Σβόγιτς από δεξιά.
Οι συνθέσεις
Απόλλων Σμύρνης ( Αλέκος Βοσνιάδης):  Πίτκας, Ψιάνος, Γκόλιας, Κύργιας, Κοτσώνης, Ηρακλής,( 56’ Σέτι),  Λαγός, ( 62’ Χατζηζήσης), Φαρινόλα, Βάντερσον, Καραδέμητρος,( 78’ Χατζής), Κυβελίδης.
Ερμιονίδα ( Ρομπέρτο Μπολάνο) : Πονηρός, Παπανικολάου, Συμελίδης, ( 46’ Σβόγιτς), Ιασωνίδης, Β. Γεωργίου, Τούτοριτς, Όμο, Ταπέ, ( 46’ Ταπέ), Τσακόν, ( 89’ Στάικος), Παβίσεβιτς, Κουτσοσπύρος.