Κυριακή 10 Μαρτίου 2024

Με καρδιά και ψυχή ο ΑΟ Ερμιονίδας πήρε το ντέρμπι (91-85) με την Κορωνίδα Λυγουριού

«Μίλησε» η καρδιά των παικτών του ΑΟ Ερμιονίδας το Σάββατο (09/03), στο κλειστό γυμναστήριο Ερμιόνης «Γεώργιος & Ευαγγελία Μπουρνάκη», απέναντι στην Κορωνίδα Λυγουριού, στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών ΕΣΚΑΚ και έτσι έφτασαν, μετά από ένα πραγματικό ντέρμπι που… έσπασαν καρδιές, σε μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 91-85. Η ομάδα μας παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας μετά από αυτή την επιτυχία, ανεβάζοντας το ρεκόρ της στο 15-5, ούσα ισόβαθμη με τον ΑΟ Ξυλοκάστρου και τον Λέοντα 2014, ενώ η φιλοξενούμενη έπεσε στο 13-7 (στο 14-6 και στην 4η θέση είναι ο Πήγασος ΑΟ).

Σ’ ένα κατάμεστο γήπεδο (με φιλάθλους και από τις δυο ομάδες) ο νικητής κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, σε παιχνίδι που είχαν κυρίαρχο ρόλο στο παρκέ το πάθος, η δύναμη, με τους δυο αντιπάλους να καταθέτουν… ψυχή για να φτάσουν στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνα.

Το σημαντικό για τον ΑΟ Ερμιονίδας είναι πως οι παίκτες μας βρήκαν τις λύσεις που έπρεπε μέσα στον αγωνιστικό χώρο, κράτησαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του ματς (μία φορά ισοφάρισε η φιλοξενούμενη) και αντεπεξήλθαν με επιτυχία στην πίεση που είχε το ματς, κόντρα σ’ έναν αντίπαλο, που τα έδωσε όλα για να φτάσει στο «διπλό», στη μάχη που δίνει για να μπει στην τετράδα.

Αυτές οι επιτυχίες είναι που… χτίζουν χαρακτήρα στα νεαρά παιδιά του συλλόγου μας, αποκτώντας πολύτιμες εμπειρίες από δυνατές αναμετρήσεις. Όταν χρειάστηκε, η ομάδα μας έπαιξε άμυνα, ενώ βρήκε λύσεις επιθετικά τόσο με τρίποντα, όσα και από κοντά, ειδικά, όταν το ματς θύμισε… «μπρα ντε φερ» με τους δυο αντιπάλους να «βλέπουν» εναλλάξ το αντίπαλο καλάθι.

Ο ΑΟ Ερμιονίδας πήρε από το 1ο λεπτό προβάδισμα και στο 5’ βρέθηκε στο +9 (12-3), με «όπλο» την καλή άμυνα και την πίεση στην μπάλα. Η Κορωνίδα Λυγουριού μείωσε στο -4 τρεις φορές από το 7’ έως και το 9’, ενώ η 1η περίοδος έληξε στο +7 (25-18) για την ομάδα μας με τρίποντο στο τέλος.

Το μεγαλύτερο προβάδισμα που πήρε ο σύλλογός μας στη 2η περίοδο ήταν +7 (28-21 στο 12'), η φιλοξενούμενη ισοφάρισε σε 35-35 στο 17’, ενώ οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με το σκορ στο 46-43.

Η ομάδα μας μπήκε δυνατά στην 3η περίοδο και κατάφερε στο 26' και στο 27' να πάρει τη μεγαλύτερη διαφορά με +12, όταν το σκορ έγινε 59-47 και 61-49. Η φιλοξενούμενη μπόρεσε, όμως, να μειώσει στο -4 (65-61) στο 29', ενώ η 3η περίοδος έληξε, τελικά, με σκορ 69-63 (+6). Στο 25’ οι δυο ομάδες έχασαν από έναν παίκτη, καθώς αποβλήθηκαν από τους διαιτητές ο Ιμαριάγκμπε (ΑΟ Κορωνίς) με ντισκαλιφιέ και ο Καράι με 2ο «Τ».

Ο ΑΟ Ερμιονίδας έφτασε στο +9 (72-63 και 75-66) με την έναρξη της 4ης περιόδου (31') , αλλά η Κορωνίδα βρήκε ξανά τρόπους να παραμείνει στη διεκδίκηση της νίκης (μετά και από κάποια επιπόλαια λάθη των παικτών μας), φτάνοντας στο 38’ στο -5 (87-82). Ο σύλλογός μας κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τέλος, παίζοντας καλή άμυνα στις τελευταίες φάσεις, με τον φωτεινό πίνακα να «γράφει» 91-85 στο 40’…

Οι παίκτες μας και το προπονητικό τιμ συνεχίζουν την καθημερινή σκληρή δουλειά, με τα κεφάλι χαμηλά, με στόχο τη βελτίωση της εικόνας της ομάδας μέσα στο παρκέ, τόσο επιθετικά όσο και αμυντικά. Η 21η αγωνιστική θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 23 Μαρτίου 2024 και ο σύλλογός μας θα αγωνιστεί στο κλειστό του Λεχαίου, στις 17:00, απέναντι στον Λέοντα 2014.

Τα δεκάλεπτα: 25-18, 46-43, 69-63, 91-85 (τα επιμέρους σκορ των τεσσάρων περιόδων: 25-18, 21-25, 23-20, 22-22).