Πέμπτη 11 Νοεμβρίου 2021

Ενωση Ερμιονίδας-Φωστήρας Αθηνών την Κυριακή (14/11) στο γήπεδο Κρανιδίου : Η προιστορία των δύο ομάδων.

Μία σημαντική αναμέτρηση θα γίνει την Κυριακή στο γήπεδο Κρανιδίου (14/11  15:00) με αντιπάλους την Ενωση Ερμιονίδας και την ιστορική ομάδα του Φωστήρα Αθηνών .

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί ξανά στην Ερμιονίδα δύο φορές για δύο διαφορετικές κατηγορίες, σε δύο διαφορετικά γήπεδα .

Η πρώτη φορά που ο Φωστήρας ταξίδεψε στην Ερμιονίδα ήταν στις 01/03/2015 στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής της football league (2014/2015) . Ο αγώνας έγινε στο γήπεδο Κρανιδίου και βρήκε νικήτρια την Ερμιονίδα με σκορ 2-1 χάρη σε δύο τέρματα που πέτυχε ο Μαρκο Παβίσεβιτς στο 39΄και 86΄λεπτό. Για τους φιλοξενούμενους είχε ισοφαρίσει στο 56΄λεπτό ο Γκατσέσα.

Για την ιστορία οι συνθέσεις των δύο ομάδων .

Ερμιονίδα (Μουράτ Σεροπιάν): Λυμπερόπουλος, Παπανικολάου, Μουσταφίδης, Ταπέ (64' Τσακόν), Συμελίδης, Τούτοριτς, Σβόγιτς, ( 90’ Κιοσσές) Βλαχόπουλος (54' Κουτσοσπύρος), Όμο, Μηλιώτης, Παβίσεβιτς

Φωστήρας (Πέτρος Τασουνίδης): Γκέκας, Βλάχος, Γρομητσάρης, Γενιτσαρίδης, Αχείμαστος, Μουστόγιαννης, Υμεράι (55' Γκατσέσα), Μπελέρης, Σμυρλής, Σιώπης, ( 90’ Μπιλίμπασι) ,Βλασόπουλος ( 90’ Μουκίδης).

Ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν ο 94ος σε όλες τις κατηγορίες που έχει αγωνιστεή η ομάδα της Ερμιονίδας.

Δύο χρόνια αργότερα οι δύο ομάδες θα ξανασυναντηθούν στο γήπεδο της Ερμιόνης και συγκεκριμένα στις 5 Μαρτίου 2017 για την 21η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ΄Εθνικής 2016-2017.

Το φινάλε του αγώνα θα βρεί νικήτρια την ομάδα της Ενωσης Ερμιονίδας με σκορ 2-0. Τα τέρματα για την Ενωση πέτυχαν στο 21΄λεπτό ο Σελμανάι και στο 91΄λεπτό ο Αποστολίδης.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων

Ερμιονίδα ( Θ.Στάικος) : Πονηρός, Παναγιώτου, Καραλής ( 80΄Κανταρτζής), , Τζιέρης, Παπαιωάννου Κιοσσές, Σκεντεράι,  ,Παλαιοπάνος, Τριμπόνιας, ( 66΄Ταόφλιος), Αποστολίδης, Σελμανάι.( 86΄Σαλταπίδας).
Φωστήρας ( Κώστας Αρζένης):   Κουρεπίνης , Κόπελας, ( 86΄Κουτσούμπας), Μανδύλης, Βλάχος, Μεντής, Κοσμίδης, ( 68΄Εμ. Βεζύρης), Ντάφλας, Χαρίτος, Κρόλ, Δωροβίνης, Σκάρος.
Ο συγκεκριμένος αγώνας ήταν ο 155ος σε όλες τις κατηγορίες που έχει αγωνιστεί η ομάδα της Ερμιονίδας.