Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2024

Ο Α.Ο.Ερμιονίδας έχασε στους Αγ.Θεοδώρους από τον Τήρων με σκορ 65-63.

Πάλεψε ο ΑΟ Ερμιονίδας μέσα στο κλειστό των Αγίων Θεοδώρων («Κρομμυώνιο»), το Σάββατο (26/10), απέναντι στον Τήρωνα, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Α1 Ανδρών ΕΣΚΑΚ, αλλά έχασε στα… σημεία με σκορ 65-63. Κατά τη διάρκεια του αγώνα «έσπασαν καρδιές», ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο και την 4η περίοδο, η ομάδα μας διεκδίκησε το «διπλό» απέναντι σ’ έναν δυνατό αντίπαλο, αλλά η μεγάλη προσπάθεια των παικτών μας, στη συγκεκριμένη δύσκολη έδρα, δε συνοδεύτηκε από τη 2η νίκη στο πρωτάθλημα, με αποτέλεσμα το ρεκόρ του συλλόγου μας να πέσει στο 1-1. Ο ΑΟ Ερμιονίδας κρατάει τα θετικά και τα οφέλη από το συγκεκριμένο ματς, όπως η αντίδραση, όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ και συνεχίσει με πίστη και προσήλωση την προσπάθειά του στη σεζόν.

Ο σύλλογός μας βρέθηκε και στο -13 κατά τη διάρκεια της 1ης περιόδου, το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο -8, αλλά στο β’ μέρος κατάφερε να κάνει την ανατροπή, καθώς προηγήθηκε μ' έναν πόντο (59-60) στο 38'. Στη συνέχεια, η ομάδα μας είχε δυο ευκαιρίες να προηγηθεί στο 39’, με το σκορ 63-63, ενώ στο 40' και 11’ δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη, έκανε την τελευταία επίθεση, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει. Η γηπεδούχος είχε πάρει το προβάδισμα (65-63) με δύο βολές!

Στα πρώτα λεπτά, ο ΑΟ Ερμιονίδας δεν μπήκε δυνατά στο ματς, ενώ η γηπεδούχος άσκησε μεγάλη πίεση και έπαιξε σκληρή άμυνα. Οι παίκτες μας έχασαν ριμπάουντ, ειδικά αμυντικά, δεν είχαν ρυθμό, ενώ έγιναν και λάθη. Έτσι, ο Τήρων «έχτισε» διαφορά μέχρι και 13 πόντων, αλλά η ομάδα μας κατάφερε να την κρατήσει κάτω από τους 10 πόντους στο ημίχρονο, καθώς όσο περνούσε ο χρόνος, βελτίωνε το πρόσωπό της.

Στο β’ ημίχρονο το πρόσωπο του ΑΟ Ερμιονίδας έγινε πολύ καλύτερο και άκρως ανταγωνιστικό. «Έσφιξε» κατά πολύ η άμυνά μας στους αντιπάλους, οι παίκτες μας πήγαν στα ριμπάουντ, ειδικά τα αμυντικά, ενώ διάβασαν πολύ καλύτερα τις καταστάσεις που είχαν μπροστά τους επιθετικά. Όλοι, όσοι αγωνίστηκαν, πρόσφεραν και στα δυο μέρη του παρκέ, ώστε η ομάδα μας να φτάσει μια… ανάσα απ’ το «διπλό», αλλά δε συνοδεύτηκαν από καλάθι προσπάθειες τους στο τελευταίο δίλεπτο, με το σκορ ισόπαλο (63-63) και έτσι ο σύλλογός μας να ηττηθεί στις… λεπτομέρειες.

Πιο αναλυτικά, η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε τον αγώνα με 8-0 (2’), ενώ στο 5’ και στο 7’ πήρε διαφορά 13 πόντων με 15-2 και 18-5. Τελικά, η 1η περίοδος έληξε με τον Τήρωνα στο +12 (28-16). Στη 2η περίοδο ο ΑΟ Ερμιονίδας έβγαλε αντίδραση και μείωσε στο -5 (30-25) στο 14’, λεπτό στο οποίο τραυματίστηκε ο Πουλής και αποχώρησε. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου, με τον Τήρωνα στο +8 (40-32).

Οι παίκτες μας μπήκαν στην 3η περίοδο αποφασισμένοι να δείξουν το πρόσωπο που μπορούν και το παιχνίδι απέκτησε… άγρια ομορφιά. Στο 23’ ο ΑΟ Ερμιονίδας μείωσε στο -4 (40-36), ενώ στο 26’ βρέθηκε στο -3 (41-38), με τη γηπεδούχο αυτό το διάστημα να έχει σκοράρει μία βολή. Ο Τήρων βρέθηκε, πάντως, στο +9 (47-38) στο 28’, ενώ στο 30’ ο σύλλογός μας μείωσε ξανά σε απόσταση τριών πόντων (47-44).

Με την έναρξη της 4ης περιόδου (31’), ο ΑΟ Ερμιονίδας μείωσε στο -1 (47-46). Στη συνέχεια, η ομάδα μας έφερε το ματς στο -1, άλλες πέντε φορές, στο 32’ (50-49), στο 33’ (53-52), στο 34’ (55-54), στο 35’ (57-56) και στο 36’ (59-58). Τελικά, κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ (59-60), ενώ απέμεναν 2’:52’’ για τη λήξη. Οι δυο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δίλεπτο ισόπαλες με 63-63, διάστημα στο οποίο η ομάδα μας είχε δυο ευκαιρίες να περάσει μπροστά. Τη μία δόθηκαν βήματα και την άλλη χάθηκε προσπάθεια για τρεις πόντους. Ο Τήρωνας προηγήθηκε με 65-63 με δυο βολές 11’’ πριν από τέλος, η τελευταία μας επίθεση για δυο πόντους δε συνοδεύτηκε από καλάθι, μετά από κόψιμο αντιπάλου και έτσι το ματς δεν οδηγήθηκε στην παράταση. Το αρνητικό γεγονός του αγώνα είναι ο τραυματισμός του Πουλή στο γόνατο, ενώ στο ματς δεν αγωνίστηκε ο Ευστρατίου Π., ο οποίος συνεχίζει την αποθεραπεία του. Με ενοχλήσεις στον αστράγαλο αποχώρησε ο Κατσάβελας.

Όλοι στην ομάδα μας συνεχίζουμε την προσπάθειά μας και αυτή τη σεζόν, προσηλωμένοι στο πλάνο μας, σεμνά και ταπεινά. Ο μόνος δρόμος μας είναι η σκληρή δουλειά, με στόχο οι παίκτες μας να δείξουν ακόμα καλύτερη εικόνα και με μεγαλύτερη διάρκεια στο παρκέ στη συνέχεια της περιόδου. Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος, ο ΑΟ Ερμιονίδας θα φιλοξενήσει το Σάββατο (2/11, 16:00), τον Αργοναύτη, στο κλειστό γυμναστήριο Ερμιόνης «Γεώργιος & Ευαγγελία Μπουρνάκη».

Τα δεκάλεπτα: 28-16, 40-32, 47-44, 65-63.

Facebook : Α.Ο.Ερμιονίδας