Σάββατο 17 Φεβρουαρίου 2024

Πήγασος-Α.Ο.Ερμιονίδας 84-52.

Ο Πήγασος Θυρέας το απόγευμα του Σαββάτου (17/02) «φιλοξένησε» στο κλειστό γυμναστήριο του Άστρους την πρωτοπόρο ομάδα του ΑΟ Ερμιονίδας στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής της Α1 τοπικής κατηγορίας της ΕΣΚΑΚ. Μετά από μια εξαιρετική εμφάνιση που πραγματοποίησε η ομάδα της Βόρειας Κυνουρίας στηριζόμενη επιθετικά στην εξαιρετική παραγωγικότητα της από περιφέρεια με συνολικά 19 εύστοχα τρίποντα, έφτασε στην ευρεία νίκη με 84-52.

Σε ότι αφορά την αναμέτρηση, καθοριστικής σημασίας για την τύχη του ματς αποτέλεσμα η α’ περίοδος για τον Πήγασο. Με «ασύλληπτη» απόδοση τόσο στην επίθεση όσο και στην άμυνα, κατάφερε να ολοκληρώσει το α’ δεκάλεπτο προηγούμενο με 32-4! Οι «φιλοξενούμενοι» στο α’ δεκάλεπτο σημείωσαν μόλις ένας εύστοχο καλάθι εντός πεδιάς ενώ τους άλλους δύο πόντους από τη γραμμή των βολών, με την άμυνα του συλλόγου της Βόρειας Κυνουρίας να είναι αδιαπέραστη. Παράλληλα ο Πήγασος στην επίθεση ήταν «καταιγιστικός» από την περιφέρεια σημειώνοντας τους 24 από τους 32 πόντους έξω από τα 6,75μ. με 8 εύστοχα τρίποντα.

Μπορεί το β’ δεκάλεπτο να μην ήταν καλύτερο διάστημα από αυτό στο ξεκίνημα για την ομάδα του Άστρους, αλλά συνδυάστηκε και αυτό με πολύ καλή απόδοση επιθετικά για τους «βυσσινί». Με εφτά ακόμη εύστοχα τρίποντα και με το επί μέρους 25-14, το προβάδισμα άγγιξε στο φινάλε του α’ ημιχρόνου τους +40 πόντους με το εντυπωσιακό 58-18.

Με το ματς ουσιαστικά να έχει κριθεί ο ρυθμός στην επανάληψη ήταν λογικό να πέσει. Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο με το επί μέρους 14-13 και την μεγάλη διαφορά να παραμένει, στην τελευταία περίοδο κάτι οι αλλαγές και κάτι η διάθεση των «φιλοξενούμενων» να μαζέψουν κάπως τη διαφορά διαμορφώθηκε το τελικό 84-52.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπαβέλας, Σταματόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-4 (Α’), 58-18 (Β’), 72-31 (Γ’), 84-52 (Δ’).
ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Δημήτρης Λαμπρόγιαννης): Μαντίκος 24(6), Ταβάνι, Μετρητίκας 2, Ζαχαριάς 3(1), Κοψαύτης 22(6), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 7(1), Νίτσιος, Μαυριάς 26(5), Καρκούλης, Κουσκουνάς.
ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Άκης Καλαϊτζάκης): Λούζης 6, Βλαχόπουλος 13(1), Μαναριώτης, Καράς 2, Αγρίμης 2, Κατσάβελας 2, Κλειντιάν 2, Μπινιάρης, Κοντογιάννης 16, Σκούρτης 4, Καλογιάννης 5(1).