Τρίτη 31 Οκτωβρίου 2023

Στην παράταση κρίθηκε το ντέρμπι της Κορωνίδας με τον Πήγασο.

Για την 2η αγωνιστική της Α1 ΕΣΚΑΚ ο Πήγασος Θυρέας «φιλοξενήθηκε» το απόγευμα της Κυριακής (29/10) στο κλειστό γυμναστήριο Λυγουριού από την ομάδα του ΑΟ Κορωνίδας. Σε μια ενδιαφέρουσα αναμέτρηση οι δύο ομάδες διεκδίκησαν στα ίσα τη νίκη, με τους «γηπεδούχους» να φτάνουν στο θετικό αποτέλεσμα με σκορ 74-69 στην παράταση.

Το ματς ήταν σε όλη του τη διάρκεια ντέρμπι καθώς οι διαφορές μεταξύ των δύο ομάδων στο σκορ ήταν πολύ μικρές και οι ισορροπίες για το ποια ομάδα τελικά θα φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλο αγώνος, αποδείχθηκαν πολύ λεπτές. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα του Άστρους στο φινάλε της κανονικής διάρκειας της αναμέτρησης άγγιξε τη νίκη έχοντας το προβάδισμα με 64-66 μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτά. Οι «γηπεδούχοι» ωστόσο με την εκπνοή της αναμέτρησης κέρδισαν φάουλ με τον Καράσουλα πάνω σε προσπάθεια τριών πόντων. Ο παίκτης της Αργολικής ομάδας με 2/3 βολές ισοφάρισε σχεδόν σε νεκρό χρόνο σε 66-66 και το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη. Δυνατές «μονομαχίες» πολλά κερδισμένα φάουλ και συνολικά 12 πόντοι από βολές στους συνολικά 19 πόντους που σημειώθηκαν στην παράταση. Κερδισμένη τελικά η ομάδα της Κορωνίδας με σκορ 74-69 που αποδείχθηκε λίγο πιο ουσιαστική σ’ εκείνο το διάστημα στην επίθεση.

Καθοριστική η επιθετική παρουσία των Μπότσα και Κοντρογιαννόπουλου για τους «γηπεδούχους» που σημείωσαν από 20 πόντους με πολλές λύσεις από τη γραμμή των 6,75μ., καθώς και του Καράσουλα με 11 πόντους και δύο κρίσιμες βολές με τις οποίες οδηγήθηκε το ματς στην παράταση. Για τους «φιλοξενούμενους» επιθετικά ο Πήγασος στηρίχθηκε στους Διαμαντόγιαννη, Σπυράκο, Κοψαύτη και Μαντίκο οι οποίοι σημείωσαν τους 59 από τους 69 πόντους της ομάδας τους.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Λυγουριού | 29/10/2023 (19:00).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τζηραμανές, Καραπάνου.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-12 (Α’), 27-24 (Β’), 45-42 (Γ’), 62-62 (Δ’), 74-69 (Π’).
ΑΟ ΚΟΡΩΝΙΔΑ ΛΥΓΟΥΡΙΟΥ (Βαγγέλης Λαλογιάννης): Μπότσας 20(6), Κυριάκης Αλ. 2, Κοντογιαννόπουλος Αν. 20(3), Κυριάκης Γιωργ. 6, Δενεσάκης, Μελάς, Κοντογιαννόπουλος Ι. 2, Καράσουλας 11(1), Χουντάλας 4, Λυτρίβης, Κοντογιαννόπουλος, Ιμαριάκμπε 9.
ΑΟ ΠΗΓΑΣΟΣ ΘΥΡΕΑΣ (Γιώργος Κοψαύτης): Μαντίκος 11(3), Μετριτίκας, Ζαχαριάς 2, Κοψαύτης 13(1), Μαντάς, Διαμαντόγιαννης 20(2), Νίτσιος 3, Μαυριάς 5, Καρκούλης, Σπυράκος 15.
ΠΗΓΗ: contraepithesi.gr