Κυριακή 6 Μαρτίου 2022

Νίκη -ανάσα ο Α.Ο.Ερμιονίδας. Κέρδισε με 76-65 την Ελευθερία Μοσχάτου.

Ανετη επικράτηση και ροζ φύλλο αγώνα για τον Α.Ο.Ερμιονίδας ο οποίος κέρδισε την ομάδα

της Ελευθερίας Μοσχάτου στο κλειστό της Ερμιόνης με σκορ 76-65. Με το σκορ αυτό ο Α.Ο.Ερμιονίδας κάλυψε την διαφορά του αγώνα του πρώτου γύρου στο Μοσχάτο (79-73).

Η Ερμιονίδα μπήκε δυναμικά και πήρε από την αρχή κεφάλι στο σκορ.Το Μοσχάτο δε μπορούσε να μπει στη ρακέτα και σχεδόν όλοι οι πόντοι της 1ης περιοδου ήρθαν από τρίποντα (4), και ένα σουτ 2 πόντων (23-14 η 1η περίοδος).

Στην αρχή της 2ης περιοδου και για περίπου 6 λεπτά το Μοσχάτο κατάφερε να ροκανίσει τη διαφορά που έφθασε μέχρι τους 3 πόντους.Όμως στη συνέχεια η Ερμιονίδα έσφιξε την άμυνα, έλεγξε τα αμυντικά ριμπάουντ και έφτασε ξανά σε διψήφια διαφορά μεχρι και 13 ποντους.

Δυνατά μπήκε η Ερμιονίδα στο 3ο δεκάλεπτο με αποτέλεσμα να φτάσει τη διαφορά μεχρι τους 18 πόντους. Σιγά σιγά όμως το Μοσχάτο άρχισε να ροκανίσει πάλι τη διαφορα.

Στο 4ο δεκάλεπτο το Μοσχάτο συνέχισε να μειώνει, έφτασε τη διαφορά στους 4 πόντους, όμως ο Πελεκάνος με 5 συνεχόμενους και 2 βολές του Π. Ευστρατίου ανέβασαν τη διαφορά στους 11, που παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Δεκάλεπτα : Α΄ 23-14, Β΄20-17, Γ΄ 15-20, Δ΄ 18-14

Α.Ο.Ερμιονίδας (Α.Καλαιτζάκης): Πετ.Ευστρατίου 15 (1), Καλογιάννης, Χονδρόπουλος 19 (5), Πελεκάνος 16 (1), Τσιαμπάς 11 (1), Α.Πουλής 5, Παν.Ευστρατίου 6, Κοντογιάννης 2, Μπινιάρης 2, Ι.Πουλής, Ζώτος.

Ελευθερία Μοσχάτου : Κρεμαστούλης 9 (3), Παπαγεωργίου 6, Δέλλιος 4, Γιαμπάνης 12, Νικολαίδης, Βασιλόπουλος 9 (2), Κιούσης 10 (3), Πετράς 3 (1), Κολοφώτης 4 (1), Κατσόγιαννης 6, Παλουκάκος 2.

Ρεπορταζ: Σωτήρης Γεωργιάδης