Κυριακή 7 Φεβρουαρίου 2016

Πεντάσφαιρη Κορωνίδα ,ισοπέδωσε τον Δρεπανιακό Αστέρα φιλοδωρώντας τον με πέντε γκολ.

Ο Π.Μέγας στο 25΄λεπτό ανοίγει το σκορ.
Στην Κοιλάδα ακόμη πετυχαίνουν γκολ. Μία εξαιρετική Κορωνίδα
κέρδισε με 5-0 τον Δρεπανιακό Αστέρα με τον αρχηγό της Παναγιώτη Μέγα να ανοίγει τον χορό πετυχαίνοντας δύο γκολ σε διάστημα πέντε λεπτών στο πρώτο μισάωρο του αγώνα. Τον ακολούθησε ο εκπληκτικός Ι.Γιαννακόπουλος πού ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκανε ότι ήθελε από την αριστερά πλευρά ζαλίζοντας τους αντιπάλους του. Θα κάνουμε και μία ειδική μνεία στον Νίκο Μαυροκορδόπουλο ο οποίος μέσα σε διάστημα δύο λεπτών έκανε δύο εξαιρετικές επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν στην εστία του και ενώ το σκορ ήταν 2-0. Στην πρώτη φάση απογειώθηκε στο «γάμα» αποκρούοντας φάουλ του Γκιαούρη και στην επόμενη φάση μπλόκαρε το πέναλτι πάλι του Γκιαούρη πού κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι. Βέβαια στον αγώνα της Κυριακής και οι υπόλοιποι ποδοσφαιριστές των γηπεδούχων έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό .

Από την πλευρά των φιλοξενούμενων δύο φάσεις τους δόθηκαν να σκοράρουν αλλά έπεσαν πάνω στον Νίκο Μαυροκορδόπουλο.

Στο 23’λεπτό γυριστό σουτ του Κέλλη από το ύψος της μεγάλης περιοχής έδιωξε δύσκολα ο Χρήστου. Στο 25΄λεπτό ο Ι. Γιαννακόπουλος πλαγιοκόπησε την άμυνα των φιλοξενούμενων από αριστερά και την κατάλληλη στιγμή έβγαλε σέντρα στο σημείο του πέναλτι , εκεί πετάχτηκε ο Μέγας και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ. Στο 29’λεπτό  εκπληκτικό 1-2 του Μέγα με τον Σαγκατέλωφ και ο πρώτος με πλασέ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και τα προσωπικά του.  Στο 30΄λεπτό δυνατό σουτ του Κέλλη η μπάλα έφυγε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χρήστου. Στο 56’ λεπτό δυνατό  διαγώνιο σουτ του Κέλλη, απέκρουσε με την άκρη των δακτύλων του ο Χρήστου , η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά ο Σαγκατέλωφ  έπιασε αδύναμη κεφαλιά για να μπλοκάρει ο Χρήστου. Στο 67’ λεπτό εκπληκτική απόκρουση του Μαυροκορδόπουλου σε κόρνερ ύστερα από μακρινό φάουλ του Γκιαούρη , το εκτέλεσε από δεξιά ο  Δουγέκος και ο Ατζαμίδης ανατράπηκε από  τον  Cojocaru. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Γκιαούρης αλλά ο Μαυροκορδόπουλος «ψώνισε» τον 38χρονο αμυντικό των φιλοξενούμενων και μπλόκαρε την μπάλα. Στο 75’λεπτό  κάθετη μπαλιά του Γιαννακόπουλου,  στου Σαγκατέλοφ που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με πλασέ  έκανε το 3-0.Στο 78’λεπτό  ο Μέγας έβγαλε στον Αλεξανδρή μόνο του με τον Χρήστου τον πλάσσαρε και  4-0.Στο 83’λεπτό  ο Κέλλη με πλασέ μέσα από την περιοχή  έκανε το τελικό 5-0. Κορωνίδα Κοιλάδας : Μαυροκορδόπουλος, Κωτσαράς, Γιαννακόπουλος (75’ Αλεξανδρής), Τασιόπουλος, Βιρβίλης, Μέγας, Σαγκατέλοφ (80’ Μπασιμακόπουλος), Παπασταύρου, Κουτσάφτης (73’ Διαμαντής), Κέλλης, Cojocaru. Δρεπανιακός Αστέρας: Χρήστου, Χατζημήτρου,( 70΄Μάκκας),  Σέρφας, Ρεβίθης (81’ Βουρνάζος), Γκιαούρης, Ατζαμίδης, Ε.Δωρής, Π.Μανδύλης, Δουγέκος, Π.Μανδύλης, Κατσαρός (46’ Rrezhda).