Τετάρτη 5 Απριλίου 2023

Ήττα του Α.Ο.Ερμιονίδας στην Καλαμάτα με 96-53 και επιστροφή στο τοπικό.

Την ήττα με σκορ 96-53 γνώρισε στην Τέντα της Καλαμάτας από την ομάδα ΣΚ Καλαμάτα στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής των play out. Με αυτό το σκορ οι γηπεδούχοι έκαναν το 3-0 και συνεχίζουν στην διαδικασία των play out.

Ύστερα από αυτή την εξέλιξη η ομάδα του Α.Ο.Ερμιονίδας υποβιβάζεται στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΣΚΑΚ ύστερα από τέσσερα χρόνια. Είχε ανέβει στο πρωτάθλημα της Γ΄ Εθνικής την περίοδο 2018-2019.

Από την αρχή του αγώνα, η Καλαμάτα BC ξεκαθάρισε τις προθέσεις της, επέβαλλε τον ρυθμό της και προηγήθηκε 26-13 στο δεκάλεπτο και 51-23 στο ημίχρονο, δίνοντας καθαρά διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο ημίχρονο.

Διαιτητές: Αργυρούδης, Ανδρεόπουλος
Δεκάλεπτα: 26-13, 51-23, 75-40, 96-53.

Καλαμάτα (Νώντας, Σπυρόπουλος): Διαμαντόπουλος 17 (3), Παπαντωνίου 15 (3), Μανωλάκης 14, Καραβάνας 11 (3), Οικονομίδης 10 (2), Μαργέλης 8 (1), Καλογερόπουλος 7, Γκιγκαούρι 6, Μπάκας 4, Πετρίδης 2, Περρωτής 2.

Ερμιονίδα (Καλαιτζάκης, Ζώτος): Χονδρόπουλος 15 (2), Ιωάννου 12 (3), Ανδ. Πουλής 8, Μπινιάρης 8, Κατσάβελας 5 (1), Λούζης 5, Κοντόγιαννης.