Κυριακή 15 Μαΐου 2022

Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κορασίδων : ΓΕΑ Αμιλλα 2000-Α.Ο.Ερμιονίδας 84-28 (Βίντεο)

Πρεμιέρα είχαμε το απόγευμα της Παρασκευής 13/05 στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης για τον Γ’ όμιλο της προκριματικής φάσης του Πανελληνίου πρωταθλήματος κορασίδων. Στον 1ο αγώνα η «οικοδέσποινα» ΓΕΑ Άμιλλα 2000 αντιμετώπισε τον ΑΟ Ερμιόνης και επιβλήθηκε πολύ εύκολα με 84-28. Η Αρκαδική ομάδα σαφέστατα πιο ανταγωνιστική και έμπειρη λόγω και των παραστάσεων από την Α2 Εθνική κατηγορία, «κυριάρχησε» πραγματοποιώντας το πρώτο βασικό βήμα πρόκρισης για την τελική φάση.

Αγωνιστικά το παιχνίδι δεν χωράει ιδιαίτερης ανάλυσης και κριτικής. Η Άμιλλα μπήκε πολύ δυνατά στο παρκέ και κατάφερε με καλή άμυνα, διαδοχικά κλεψίματα και ευστοχία στην επίθεση να κλείσει την α’ περίοδο προηγούμενη με 31-2. Από το β’ δεκάλεπτο ο Θοδωρής Τσουκαλάς ξεκίνησε το αναμενόμενο “rotation” δίνοντας χρόνο συμμετοχής σταδιακά σε όλε τις αθλήτριές του. Το β’ δεκάλεπτο ήταν περισσότερο ισορροπημένο με το σκορ στο ημίχρονο να διαμορφώνεται στο 45-10.

Στην επανάληψη η Άμιλλα μπήκε πιο δυνατά έχοντας τον απόλυτο έλεγχο στο ματς, καταφέρνοντας να αυξήσει περαιτέρω το προβάδισμα για το 69-22 στο γ’ δεκάλεπτο. Χωρίς σκοπιμότητες και με ελεύθερο μπάσκετ περισσότερο από τα κορίτσια των δύο ομάδων το τελευταίο δεκάλεπτο βρήκε και πάλι καλύτερη την Άμιλλα με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται τελικά στο 84-28.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 13/05/2022 (16:30).
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζος, Μπακετέα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-2 (Α’), 45-10 (Β’), 69-22 (Γ’), 84-28 (Δ’).
ΓΕΑ ΑΜΙΛΛΑ 2000 (Θοδωρής Τσουκαλάς): Μάγκλαρη Α. 3, Αρχοντάκου 2, Στιβακτάκη, Μίχαλου 11(1), Πολυχρονοπούλου 5, Μάγκλαρη Ι. 11(1), Κοκκώνη 6, Παναγιωτοπούλου 22(2), Βυτόγιαννη 5(1), Κοράκη 4, Παπαζαφειροπούλου 7(1), Κωνσταντινέα 8.
ΑΟ ΕΡΜΙΟΝΗΣ (): Ζαβαλάρη, Ηλία 2, Κρητικού 6, Σάββα 4, Κωνσταντίνου Ι. 10, Κωνσταντίνου Γ., Πραχαλιά, Κοτσώνη 4, Ζώτος 2, Τσελά.