Τρίτη 20 Μαρτίου 2018

Ηρακλής Ερμιονίδας : Με τέσσερα μετάλλια στις αποσκευές γύρισε από το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα της Ξάνθης.

Η Παναγιώτα Καισοπούλου ( δεξιά-δύο χρυσά) και ο Αλέξιος Ζαραφωνίτης ( αριστερά -ένα ασημένιο)

Με μεγάλη επιτυχία ολοκληρώθηκε στην Ξάνθη το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
Τζούντο των κατηγοριών Νέων Ανδρών – Γυναικών, Εφήβων – Νεανίδων, Παίδων Α – Κορασίδων Α και Παίδων Β – Κορασίδων Β, που διοργανώθηκε το διήμερο 17-18 Μαρτίου 2018 στο κλειστό αθλητικό κέντρο «Φίλιππος Αμοιρίδης» από την Ελληνική Ομοσπονδία Τζούντο σε συνεργασία με τον Δήμο Ξάνθης.
Συνολικά συμμετείχαν περισσότεροι από 600 αθλητές ηλικίας 10 – 18 ετών από όλη την Ελλάδα, ενώ οι επισκέπτες ξεπέρασαν τα 1.200 άτομα! Στην διοργάνωση παραβρέθηκαν ο χρυσός Ολυμπιονίκης του Τζούντο κ. Ηλίας Ηλιάδης, αλλά και ο Ομοσπονδιακός Τεχνικός κ. Νίκος Ηλιάδης.

Για μια ακόμα φορά ο Ηρακλής Ερμιονίδας έκανε υπερήφανη όχι μόνο την Ερμιονίδα και την Αργολίδα αλλά και όλη την Πελοπόννησο αφού ήταν η μοναδική ομάδα πού συμμετείχε στους αγώνες  με  9 αθλητές και  κατέκτησε  δύο χρυσά !!!!!!!! ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο.
Συγκεκριμένα η ομάδα της Ερμιονίδας με ένα χρυσό ένα χάλκινο και μία πέμπτη θέση  πήρε την ΠΡΩΤΗ ΘΕΣΗ στην κατηγορία Νέων Γυναικών ανάμεσα σε 22 ομάδες από όλη την Ελλάδα.

Συγκεκριμένα :

Καισοπούλου Παναγιώτα – 1η Θέση στην κατηγορία Νέων Γυναικών ( -52 Κιλά) ,
Καισοπούλου Παναγιώτα – 1η Θέση στην κατηγορία Νεάνιδες  ( -52 Κιλά),
Ζαραφωνίτης Αλέξιος – 2η Θέση στην κατηγορία Παίδων (-60 Κιλά),
Γαρυφαλίδου Ελένη – 3η Θέση στην κατηγορία Νέων Γυναικών ( -70 Κιλά).
Επίσης στην κατηγορία Νέων Γυναικών η Ειρήνη Γιαννάκου πήρε την πέμπτη θέση ,
Στην κατηγορία Παίδων Β΄ ο Γιάννης Ζαραφωνίτης πήρε την πέμπτη θέση ,
Στην κατηγορία Παίδων Β΄ ο Σπύρος  Ζαραφωνίτης πήρε την έβδομη  θέση ,
Στην κατηγορία του ο Κώστας Βηλαράς ξεκίνησε με νίκη τους αγώνες αλλά στην συνέχεια έχασε και αποκλείστηκε , ενώ ο Δημήτρης Καισόπουλος και ο Θανάσης Νικολάου αποκλείστηκαν από τον πρώτο αγώνα.

Για μια ακόμα φορά αξίζουν συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα από την προπονήτρια τους αθλητές αλλά και τους γονείς τους οι οποίοι κρατάνε την Ερμιονίδα ψηλά.