Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2015

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 2013-2015 : ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΗΝ ΚΟΡΩΝΙΔΑ ΚΟΙΛΑΔΑΣ

Η Κορωνίδα Κοιλάδας  είναι η μία από τις δύο φιναλίστ του τελικού του κυπέλλου Αργολίδας 2014-2015 και
τυπικά γηπεδούχος πού θα γίνει στο γήπεδο του Ναυπλίου την Τετάρτη 25 Φεβρουαρίου. Στην 43χρονη επίσημη πορεία της στο Αργολικό ποδόσφαιρο η μόνη της παρουσία σε κάποιο τελικό ήταν την αγωνιστική περίοδο 2013-2014 (πέρυσι) όταν και αγωνίστηκε στον τελικό του κυπέλλου Αργολίδας με αντίπαλο τον Ερμή Κιβερίου χάνοντας το Κύπελλο στα πέναλτι με 3-1 (κανονική διάρκεια 1-1).

Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ

Η Κορωνίδα Κοιλάδας  στην πρώτη φάση του κυπέλλου Αργολίδας κληρώθηκε να αγωνιστεί στον 2ο όμιλο με αντιπάλους την Μπουμπουλίνα Σπετσών  , τον Ποσειδώνα Διδύμων και τον Ο.Φ.Ηλιοκάστρου.

Τα αποτελέσματα :

Στις 17/09/2014 στο γήπεδο των Σπετσών η Κορωνίδα κέρδισε με 2-1 χάρη σε δύο γκολ πού πέτυχαν ο Μπούρας στο 35’ και ο Γκρεβτσίδης στο 43΄. Οι γηπεδούχοι είχαν σκοράρει πρώτοι στο 34΄λεπτό με πέναλτι του Βιγκλιάρη.

Αξίζει να σημειωθεί ότι οι φιλοξενούμενοι τελείωσαν τον αγώνα με 9 ποδοσφαιριστές αφού τιμωρήθηκαν με κόκκινη κάρτα ο Κωτσαράς και ο Πάτανίτης.

Η Σύνθεση : Γκιόκας, Κωτσαράς, Πλατανίτης, Δώρας, Μπόμπος, Μέγας, Σαγκατέλοφ (72’ Λάμπρου), Τασιόπουλος, Γκρεβτσίδης, Μπούρας, Cojocaru.

Στις 05/11/2014 στο γήπεδο της Κοιλάδας  κερδίζει τον Ποσειδώνα Διδύμων με σκορ 5-0 χάρη σε δύο γκολ του Γκρεβτσίδη στο 24’ λεπτό και στο 61 του Μπούρα στο 42’ του Γιάννη Γιαννακόπουλου στο 74 και του Σαγκατέλωφ στο 80.

Η Σύνθεση : Κορωνίδα Κοιλάδας : Γκιόκας, Κωτσαράς, ( 70’Ζέρβας) , Λάμπρου, Δώρας, Μπόμπος, Μέγας, Γιαννακόπουλος, Γκρεβτσίδης, Χατζησταύρου, ( 56’ Τασιόπουλος) , Μπούρας, ( 61’Σαγκατέλωφ), Cojocaru.

Στην δεύτερη φάση του κυπέλλου η Κορωνίδα υποδέχεται στις 26/11/2014  στην έδρα της τον ΠΑΟΚ  Κουτσοποδίου τον οποίο και κερδίζει με σκορ 3-0 . Τα γκολ πέτυχαν στο 45΄ λεπτό ο Μπούρας με πέναλτι και στο 71’ και 93’ ο Σαγκατέλωφ.

Η Σύνθεση : Κορωνίδα Κοιλάδας: Γκιόκας, Κωτσαράς, Γιαννακόπουλος, Δώρας, Μπόμπος, Μέγας (22΄λ.τρ. Τασιόπουλος- 89΄λ.τρ. Ν.Φασιλής), Σαγκατέλοφ, Γκρεβτσίδης ( 82΄Α.Φασιλής), Χατζησταύρου, Μπούρας, Cojocaru.

Στις 4/2/2015 στο γήπεδο της Κοιλάδας η Κορωίδα θα αντιμετωπίσει τον Τροιζηνιακό στα πλαίσια της ημιτελικής φάσης και με γκολ των Δρούγκα στο 33΄και Βιρβίλη στο 48’ λεπτό θα πάρει τα «χρυσό» εισιτήριο για τον τελικό .

Η Σύνθεση : Κορωνίδα Κοιλάδας: Χιόνης, Κωτσαράς (46’ Τασιόπουλος), Δρούγκας, ( 74’ Στ.Γιαννακόπουλος), Ευθυμίου, Βιρβίλης, Μέγας, Σαγλατέλωφ, Σταματέλος, Γκρεβτσίδης, Μπούρας (70’ Παπασταύρου), Cojocaru.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Πρόεδρος της ομάδας είναι ο Παναγιώτης Δ. Ηλιού ελεύθερος επαγγελματίας από την Κοιλάδα  και το υπόλοιπο συμβούλιο της ομάδας είναι οι :

Αντιπρόεδρος : Σπυράντης Αγγελος

Γενικός Γραμματέας : Αγρίμης Παναγιώτης

Ταμίας : Φλωρής Αργύρης

Έφορος : Τσατσαρός Παναγιώτης

Μέλη : Φασιλής Ανδρέας, Οικονόμου Γιάννης

Αναπληρωματικά μέλη : Κοκκώνης Χρίστος, Δεδούσης Νίκος, Μαναριώτης Αντώνης, Πιτσάς Γιώργος, Φλωρής Κώστας.

Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Προπονητής της ομάδας είναι ο  Θανάσης Τσιρόπουλος. . Είναι 49 χρονών , η καταγωγή του είναι από το Κουτσοπόδι και έχει  διατελέσει προπονητής στον Ατρόμητο Αχαΐας, Παναργειακό , στους Νέους Παναχαϊκής (Β’ Εθνική)  , στον Πανιώνιο/Αχιλλέα Αχαΐας ενώ την αγωνιστική περίοδο που μας πέρασε ήταν βοηθός προπονητή του Άνδρέα Ζήκου στον Π.Α.Ο. Βάρδας ομάδας πού ήταν στον 4ο όμιλο της Γ’ Εθνικής με την πρωταθλήτρια Ένωση Ερμιονίδας

Η ιστορία της ομάδας

Η Κορωνίδα Κοιλάδας  είναι ένα από τα ιστορικά  αθλητικά σωματεία  από την  Κοιλάδα  Αργολίδας. Ιδρύθηκε το 1972  . Το σωματείο διαθέτει τμήμα Ποδοσφαίρου, καθώς και τμήματα ακαδημιών.

Χρώματα της ομάδας ορίστηκαν το Μπλε, και Λευκό επίσημο σήμα το δελφίνι.  Έχει ως έδρα το αθλητικό κέντρο Κοιλάδας  με πλαστικό  χλοοτάπητα , αποδυτήρια , φωτισμό για νυκτερινούς αγώνες ,κερκίδες 400 θέσεων και εκεί είναι και τα καινούργια γραφεία της ομάδας τα οποία έγιναν με δαπάνη της οικογένειας Λιβανού και εγκαινιάστηκαν το καλοκαίρι του 2014..

Το ποδοσφαιρικό τμήμα της Κορωνίδας Κοιλάδας  παίρνει μέρος στο πρωτάθλημα της Ε.Π.Σ Αργολίδας από το 1972 από όταν επίσημα  ιδρύθηκε.