Δευτέρα 21 Μαρτίου 2016

2ο Scramble Νοτίου Ελλάδος 2016 : Με πρωτιές γύρισαν οι αναβάτες από την Σπάρτη

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε την

Κυριακή (20/03) ο 2ος αγώνας περιφερειακού πρωταθλήματος  Scramble Νοτίου Ελλάδας πού έγινε στην θέση Σελλασία Σπάρτης. Τον αγώνα διοργάνωσε με μεγάλη επιτυχία ο Αθλητικός Μοτοσυκλετιστικός Όμιλος Σπάρτης ( Α.Μ.Ο.Σ..) και συμμετείχαν 104 αναβάτες.
Βέβαια από τους αγώνες δεν θα μπορούσε να λείπει και η περιοχή της Ερμιονίδας και των Σπετσών  η οποία εκπροσωπήθηκε από έξι   αναβάτες . Πρόκειται για τον Μιχάλη Ντουζένη , τον Ανδρέα Θεοδώρου, τον Γιώργο Κυπραίο,   τον Ελισαίο Παπαδημητρίου , τον Θανάση Μούγιο και τον Σπετσιώτη Νίκο Τσάνα.
Κατηγορία SΒ
Στην κατηγορία αυτή δεν υπήρχε συμμετοχή από την περιοχή της Ερμιονίδας.
Κατηγορία SΕ (EXPERT)
Στο σημείο της εκκίνησης στήθηκαν 63 μοτοσυκλέτες, από τέσσερις κατηγορίες (S1, S2, S Senior, και S EXPERT).
Την παράσταση όπως ήταν αναμενόμενο έκλεψε η κατηγορία  EXPERT  που αποτελούνταν από αναβάτες που δεν δικαιούνται να συμμετάσχουν στις άλλες κατηγορίες γιατί συμμετέχουν σε Πανελλήνια Πρωταθλήματα ή ανήκουν σε άλλες περιφέρειες, (Βόρεια Ελλάδα), γι’ αυτό και η κατηγορία αυτή δεν βαθμολογείτε.

Στην πρώτη  θέση ποιός  άλλος ; ο Μιχάλης Ντουζένης, με RED MOTO 250 από την ομάδα RED RIDERS /GRC GALATIS/MOTO SOFIKITIS. , με χρόνο 1:46:15:197, στο δεύτερο σκαλί ο Γιάννης Τρίγκας  με χρόνο 1:50:07:251
Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Κίμων Καράμπελας με χρόνο 1:52:05:531. Στην έβδομη  θέση τερμάτισε ο Ελισαίος Παπαδημητρίου με HONDA CRF 250 από την ομάδα RED RIDERS-SIDERIS OIL-MOTO SAKIS-SPITIKO CATERING με χρόνο 01:49:23.

Κατηγορία S1
Στην S1 με τα 125αρια δίχρονα και τα 250αρια τετράχρονα, ο Ανδρέας Θεοδώρου με YZF 250 από την ομάδα MOTO SAKIS-C COFFEE και χρόνο 1:52:57,πήρε την Τρίτη θέση. Πρώτος τερμάτισε ο Παναγιώτης Κορδονούρης  με χρόνο 1:50:21:519 ενώ την δεύτερη θέση πήρε ο Νίκιας Κωνσταντίνος με χρόνο 1:51:20:084

Κατηγορία S2
Η μεγάλη κατηγορία S2, που ήταν και η πολυπληθέστερη με 28 αναβάτες να παίρνουν εκκίνηση, ανέδειξε μεγάλο νικητή το αφεντικό της κατηγορίας αυτής  τον Γιώργο Κυπραίο με CRF 450 από την ομάδα ZAG ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ με χρόνο 1:48:24:958, Πίσω του στην δεύτερη θέση, βρέθηκε όπως και στα Μέγαρα ο Σταύρος Μπουζουκος, με χρόνο 1:49:14:103 ενώ την τριάδα του βάθρου ολοκλήρωσε ο Θανάσης Μουγιος, με RMZ 450 από την ομάδα MOTO SAKIS- C COFFE- SPITICO CATERING.ZAC με χρόνο 1:51:34:246
Κατηγορία S Senior
Τέλος, στην κατηγορία των Βετεράνων, με αθλητές γεννηθέντες έως και το 1978, 8 αναβάτες πήραν εκκίνηση με τον Δημήτρη Ραπατσουλεα να είναι ο μεγάλος νικητής με χρόνο 1:49:24, δεύτερος ο  Παναγιώτης Αναστασόπουλος με χρόνο 1:49:22 και τρίτος ο Αντώνης Μαρτίνος με χρόνο 1:42:31. Ο μεγάλος άτυχος ήταν ο   Νίκος Τσάνας με KTM EXC 350 από την ομάδα TSANAS METAFORIKI-MOTO TORBAS ο οποίος έπεσε στον πρώτο γύρο στην προσπάθειά του να περάσει ένα πιο αργό αναβάτη .