Κυριακή 7 Δεκεμβρίου 2014

Α.Ο.ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ -ΑΚΑΔΗΜΟΣ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ 51-56

Ρεπορτάζ : Σωτήρης Γεωργιάδης

Ο ΑΟΚ έχασε σήμερα από τον Ακάδημο με 51 - 56 για το πρωτάθλημα της 3ης Εθνικής Κατηγορίας. Ο αγώνας ήταν πολύ κακός με
πολλά λάθη και αστοχία και από τις δύο ομάδες. Στην 1η περίοδο που έληξε 14-14, οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. Στην αρχή της 2ης περιόδου ο Ακάδημος με ένα γρήγορο 8-0 ξέφυγε και έφτασε την διαφορά μέχρι και στους 13 πόντους για να λήξει το ημίχρονο 24 - 33.
Την 3η περίοδο ο ΑΟΚ ροκάνισε την διαφορά και έκλεισε στο 42 - 45 Η κούραση όμως και η αστοχία δεν άφησαν τον ΑΟΚ να περάσει μπροστά και ο Ακάδημος κατάφερε να συντηρήσει ένα πολύ μικρό προβάδισμα 2-6 πόντων μέχρι το τέλος του αγώνα και να πανηγυρίσει τη νίκη. Χαρακτηριστικό είναι οτι στην τελευταία περίοδο οι περισσότεροι πόντοι μπήκαν από ελεύθερες βολές. Μετά από αυτή την ήττα ο ΑΟΚ είναι σε δυσχερέστατη θέση όσον αφορά την παραμονή του στην κατηγορία.
Δεκάλεπτα: 14-14, 24-33, 42-45, 51-56
Ακάδημος (Νόντας): Ανδριανόπουλος, Γιαννακέας, Καραμπάγιας 5, Τσικούρης 5, Λουρμπέας 8 (1), Σπαντιδέας, Καζολέας 7, Γιαννουκάκης 12, Φωτάκης 8, Σκοπέτος 3 (1), Καραμπάτσος, Γεωργανάς 8 - See more at: http://www.basketblog.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=135878:-9-1-&catid=5:c-ethniki&Itemid=16#sthash.A954P2SA.dpuf

Ακάδημος (Νόντας): Ανδριανόπουλος, Γιαννακέας, Καραμπάγιας 5, Τσικούρης 5, Λουρμπέας 8 (1), Σπαντιδέας, Καζολέας 7, Γιαννουκάκης 12, Φωτάκης 8, Σκοπέτος 3 (1), Καραμπάτσος, Γεωργανάς 8.