Κυριακή 8 Δεκεμβρίου 2019

Στάση "Κρανίδι" για το Ναύπλιο 2017. Η Ερμιονίδα κέρδισε με ανατροπή τους πρωτοπόρους .

Πολύ μεγάλη νίκη για την Ερμιονίδα απέναντι στην ομάδα του Ναυπλίου με επική ανατροπή
στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Ήταν ένας αγώνας που μας έφερε αναμνήσεις πριν από 5,5 χρόνια όταν στις 14 Μαρτίου 2014 η ομάδα της Ένωσης είχε βρεθεί πίσω στο σκορ πάλι στο 71 λεπτό όπως και σήμερα και κατάφερε και έκανε την μεγάλη ανατροπή κερδίζοντας με 2-1. Τότε ήταν σκόρερ ο Αργύρης Σχοινάς σήμερα ήταν ο Χάρης Ποζατζίδης.

Η ομάδα της Ερμιονίδας στον σημερινό αγώνα είχε ποδοσφαιριστές με μέταλλο πρωταθλητή που δύσκολα θα έχανε τον αγώνα  .

Το φίλμ του αγώνα

Στο 3′ λεπτό σέντρα του Τριμπόνια από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι νια, ο Κατσιαμήτας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
Στο 6′ λεπτό απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τριανταφύλλου η μπάλα άουτ.
Στο 30′ λεπτό μετά από φάση διαρκεία στα καρέ του Σκαφίδα η μπάλα έφτασε στον  Κατσιαμήτα που σούταρε για να διώξει δύσκολα σε κόρνερ ο Σκαφίδας.
Στο 31’ λεπτό σε σέντρα του
Escuredo από δεξιά ο Ποζατζίδης έπιασε την κεφαλιά άουτ.
Στο 36′ λεπτό  σέντρα του Τριανταφύλλου από δεξιά  κεφαλιά του Καλλιμάνη από το σημείο του πέναλτι μπλόκαρε ο Κύρου.
Στο 39′ λεπτό  κάθετη μπαλιά του Κατσιαμήτα  στον Ποζατζίδη, πρόλαβε και μπλόκαρε  ο Σκαφίδας .
Στο 50΄λεπτό δυνατό σουτ του Κατσιαμήτα η μπάλα δίπλα από τα δοκάρια του Σκαφίδα άουτ.
Στο 56′ λεπτό δυνατό σουτ  του Τριανταφύλλου, η μπάλα άουτ.

Στο 63′ λεπτό γυριστό σουτ του Escuredo  μπλόκαρε  ο Σκαφίδας.
Στο 67′ λεπτό δυνατό σουτ του Κατσιαμήτα, απέκρουσε ο  Σκαφίδας

Στο 71′ λεπτό το Ναύπλιο άνοιξε το σκορ όταν σέντρα του  Λαθύρη από αριστερά  φαλτσαριστή κεφαλιά του  Καλλιμάνη η μπάλα στην αριστερή γωνία του Κύρου
Στο 72′ λεπτό οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες αφού αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα ο Μεγαρίτης.
Στο 79′ λεπτό το γήπεδο πήρε φωτιά όταν ο Escuredo  από αριστερά ο Μερκούρης με κεφαλιά έστρωσε την μπάλα στον Καρούτη που πλάσαρε προς την εστία , εκεί η μπάλα χτύπησε στον Μπούκουρη και τον  Ποζατζίδη άλλαξε πορεία και κατέληξε  στα δίχτυα και να γίνει το 1-1.

Στο 82′ λεπτό  κεφαλιά του Καρούτη από καλή θέση η μπάλα άουτ.
Στο 86 ′ λεπτό ο Escuredo εκτέλεσε κόρνερ από αριστερά ο Βιρβίλης με κεφαλιά βρήκε τον Ποζατζίδη στην καρδιά της άμυνας του Ναυπλίου και με σούτ ςξ επαφής έκανε το 2-1 μέσα σε τρελούς πανηγυρισμούς .
Στο 90′ λεπτό αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Ποζατζίδης .
Στο 93΄λεπτό νέες αποβολές για την Ερμιονίδα όταν ο Κατσιαμήτας και ο Τριμπόνιας οι οποίοι είχαν γίνει αλλαγή μπήκαν στο γήπεδο να διαμαρτυρηθούν σε απόφαση του διαιτητή.
Ερμιονίδα (Δημ. Νόλης) : Κύρου, Παναγόπουλος, Παπαεμμανουηλίδης, Βιρβίλης, Καρτσαμπάς, Καρούτης, Τριμπόνιας, ( 90΄Πιριτζάους), Barbero, Ποζατζίδης, Escuredo,( 92’ Μπουσάι) ,   Κατσιαμήτας.( 74΄Μερκούρη).
Ναύπλιο 2010 (Αλ.Ματζούνης) : Σκαφίδας, Διαμαντής, Παναγόπουλος, ( 80΄Λέρμας) Μπούκουρης, Χρ.Κάπλατζης, Π.Κάπλατζης, Καζάκος, ( 67΄Λαθύρης ),  Μεγαρίτης, Καλλιμάνης, Τριανταφύλλου,( 74΄Μουσταφάι), Κοτσοβός.