Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2020

Με πρωταγωνίστρια την διαιτητή Γ.Νικολοπούλου ο Ν.Ε.Ο.Λ.απέδρασε με το διπλό από την Ερμιόνη.( Φωτό)

Άδικη ήττα όπως εξελίχθηκε το παιχνίδι για τον Αθλητικό Όμιλο Ερμιονίδας και ξεκίνημα με
το αριστερό στη νέα χρονιά αν όμως κρατήσει αυτήν την εικόνα και την βελτιώσει θα μπορέσει να δει τη συνέχεια με αισιοδοξία.Οι δυο ομάδες εμφανίστηκαν με απουσίες στο γήπεδο καθώς έλειπαν οι Ευστρατίου Κεφαλάς από τον ΑΟΕ και ο Πολίτης με τον Πορτελάνο από τον ΝΕΟΛ.
Οι γηπεδούχοι είχαν να αντιμετωπίσουν και τα προβλήματα από τις συνεχόμενες ήττες και από τα προβλήματα μέσα στις γιορτές ενώ οι φιλοξενούμενοι βρισκόντουσαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με ένα παιχνίδι λιγότερο.Βρήκαν όμως λύση στις απουσίες τους από τους διαιτητές του αγώνα και κυρίως την κ. Νικολοπούλου η οποία μάλλον βρίσκεται σε λάθος χώρο.Κατάφερε να κερδίσει με την αξία της (!) τον τίτλο της κορυφαίας της αγωνιστικής ίσως αλλά μπορείτε να βάλετε και οποίο άλλο επίθετο σας έρχεται στο νου γεμίζοντας αγανάκτηση όσους παρακολούθησαν τον αγώνα και βέβαια κατάφερε να κλέψει και τη δόξα από τους πραγματικούς πρωταγωνιστές των αγώνων.Αναμένοντας την επίσημη ανακοίνωση της ομάδας του ΑΟΕ θα προχωρήσουμε στα του αγώνα.Δυνατό ξεκίνημα του ΑΟΕ που προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την έδρα του αφυπνίζοντας όμως και τον αντίπαλο που με τη βοήθεια πάντα των διατητών που σφύριζαν διαφορετικά στις δυο πλευρές του γηπέδου και γεμίζοντας τους με φάουλ δεν κατάφερε να το διατηρήσει και βρέθηκε να χάνει με 22-29 με τους φιλοξενούμενους μα έχουν ήδη εκτελέσει 10 βολές.Στο δεύτερο δεκάλεπτο και με μπροστάρηδες του δυο μικρούς Αγγελή 19(4)π και Χάσα 20π και τους υπόλοιπους παίκτες ειδικά στην άμυνα να δίνουν το κάτι παραπάνω κατάφεραν να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να κλείσουν το ημίχρονο με το υπέρ τους σκορ στο 42-40.Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά προηγήθηκαν με 9 πόντους και εκεί κάτι οι λάθος επιθέσεις λόγο ενθουσιασμού κάτι το ξύπνημα του Θεοδωράκου το δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 57-57.Βέβαια μην ξεχνάμε τους διαιτητές οι οποίοι σφύριζαν με μανία κάποια στιγμή τα φάουλ ήταν 9-0 σερί για το ΑΟΕ και υπέδειξαν το πρώτο φάουλ του ΝΕΟΛ στο 1.20 πριν το τέλος του δεκαλέπτου και το δεύτερο στα 24’’ δίνοντας του το δικαίωμα να διεκδικήσει των αγώνα.Αποτέλεσμα αυτής της συμπεριφοράς ήταν να χάσουν το μυαλό τους οι γηπεδούχοι να μην έχουν καθαρή σκέψη και σε συνδυασμό με την ζώνη των φιλοξενούμενων και την εύστοχα του Θεοδωράκου που τελείωσε των αγώνα με 22(5) να πάρουν τη νίκη.

Δεκάλεπτα : 22-29 42-40 57-57 70-81

Διαιτητές : Χρηστίδης - Νικολοπούλου (!)

Α.Ο.ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαϊτζάκης - Σκορδής) : Ευστρατίου 6,Αγγελής 19(4),Θωμάς,Χάσα 20,Γκολέμης 3(1),Πουλής Α.,Προσίλης,Σαρίκας 16,Ζώτος,Κατσάβελας,Κορίζης 4,Πουλής Γ. 2.

Ν.Ε.Ο.Λυξούριο (Τζουγανάτος): Αντωνάτος 11(2),Ιωάννου 16(3),Ρεκουνιώτης 10,Αντωνάτος ,Συνοδινός,Θεοδωράκος 22(5),Τρυφωνόπουλος 11,Λαμπρόπουλος 11(1),Πορτελάνος.