Τετάρτη 3 Μαΐου 2017

Αρης Πετρούπολης-Α.Ο.Ερμιονίδας 90-71

Σε ένα αγώνα ζωής και θανάτου όπου παιζόταν
η παραμονή στην κατηγορία ο Α.Ο.Ερμιονίδας ηττήθηκε στην Πετρούπολή από τον Αρη με 90-71.
Η ομάδα του Ακη Καλαιτζάκη έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα και βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 0-6. Όμως οι γηπεδούχοι ροκάνισαν σιγά-σιγά το σκορ και βρέθηκαν να προηγούνται με 12-10 και να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο  με αέρα επτά πόντων (24-17)  χάρη σε τέσσερα τρίποντα πού πέτυχαν οι Βενιτουράκης και Μπούτρης. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η απάντηση από την ομάδα της Ερμιονίδας έρχεται ύστερα από προσπάθειες των Παναγιώτη Ευστρατίου, Γκολέμη και Αγγελή οι οποίοι κράτησαν το σκορ στους τρείς πόντους διαφορά (30-27).Ενα κύμα τριπόντων από τους γηπεδούχους  στα τελευταία λεπτά   από τους Κεφαλά , Βενιτουράκη , Μπούτρη ανέβασαν την διαφορά στους +11 όπου έκλεισε και το ημίχρονο. Στην Τρίτη περίοδο η Ερμιονίδα μπήκε αποφασισμένη να γυρίσει τον αγώνα , μείωσε στους έξι πόντους ( 55-49) όμως και πάλι οι γηπεδούχοι με ένα σερί 7-0 έκλεισαν την Τρίτη περίοδο με 64-53. Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες Ερμιονίδα προσπάθησαν  να κάνουν την τελική προσπάθεια για την ανατροπή αλλά οι γηπεδούχοι δεν τους έδωσαν την παραμικρή ελπίδα.

Δεκάλεπτα: 24-17, 48-37, 64-53, 90-71

Διαιτητές: Μπανασάκης, Καρανικόλα Αλ.

Άρης Πετρούπολης (Κωνσταντόπουλος): Κεφαλάς 16 (2), Βενιτουράκης 20 (5), Κωνσταντακόπουλος, Δρακόπουλος 5, Κυρίτσης, Μπαζιώτης 11 (2), Μπούτρης 8 (2), Σταύρος 7, Τασούλας 2, Μακρόπουλος 19, Δρικόγιας, Βεντούρης 2.

Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης-Σκορδής): Ευστρατίου Πετ. 10 (2), Αγγελής 6, Θωμάς 1 (1), Γκολέμης 8 (2), Βανδώρος 1, Δεβελέκος, ΚορΊζης 4, Ευστρατίου Παν. 15, Διαμαντόπουλος 14, Πουλής.