Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016

Με κορυφαιο τον Διαμαντόπουλο η Ερμιονίδα κέρδισε την Καλαμάτα 65-71

Παίζοντας φοβερό μπάσκετ στο δεύτερο ημίχρονο
ο Α.Ο.Ερμιονίδας με ηγέτη τον Γιώργο Διαμαντόπουλο  απέδρασε από την Καλαμάτα με το ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές του αφού κέρδισε τους γηπεδούχους με 65-71.
Οι γηπεδούχοι στην αρχή του τρίτου δεκάλεπτου ήταν μπροστά στο σκορ ακόμα και με 15 πόντους όμως ο Α.Ο.Ε. με ένα εκπληκτικό 17-38 έφερε τον αγώνα «τούμπα» στηριζόμενος  στην άμυνα ζώνης που έφερε τον αιφνιδιασμό. και τους γηπεδούχων να πετυχαίνουν μόλις 17 πόντους σε  20 λεπτά.
Από την ομάδα της Ερμιονίδας κορυφαίος ήταν ο Γιώργος Διαμαντόπουλος.
Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 15 πόντους με την Ερμιονίδα να έχει τραγική άμυνα και έτσι να τελειώνει το ημίχρονο 35-20,
Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με σκοπό να κάνουν την μεγάλη ανατροπή παίζοντας εξαιρετική άμυνα ζώνης  άρχισαν σιγά-σιγά να ροκανίζουν το σκορ ( 42-26, 48-33) και με ένα σερί να μειώνουν την διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό ( 51-36,51-42,51-45) μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου .
Ο Α.Ο.Ερμιονίδας συνέχιζε να μειώνει με την άμυνα ζώνης που έπαιζε , είχε  περισσότερο πάθος  και όχι μόνο μείωσε αλλά και ισοφάρισε 53-53 πεντέμιση λεπτά πριν το φινάλε.
Ο Δελής με φόλοου έκανε το 55-53 και ο Διαμαντόπουλος πού από αυτό το σημείο ξεκίνησε το προσωπικό του σόου  απάντησε με τρίποντη βόμβα βάζοντας τον Α.Ο.Ε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ 55-56. Στην συνέχεια και πάλι ο Διαμαντόπουλος  με ένα λει άπ και δύο  τρίποντες  βόμβες  έκανε το 64-58 ενάμιση λεπτό πριν το τέλος.
Στην συνέχεια οι παίκτες του Α.Ο.Ε. ήταν πιο ψύχραιμοι στις ελεύθερες βολές και διατήρησαν διαφορά ασφαλείας ( 59-65, 59-67, 61-67) . Οι γηπεδούχοι απάντησαν με δύο καλάθια από τους Μαγιντόμπε και Τσικούρη με το σκορ να μειώνεται στους τρείς πόντους 65-68 24΄΄ πριν το τέλος. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι είχαν κακές επιλογές στις τελευταίες επιθέσεις ενώ η Ερμιονίδα ήταν πιο ψύχραιμη στις βολές με αποτέλεσμα να διατηρήσει το προβάδισμα μέχρι το τέλος.
Δεκάλεπτα : 24-10, 35-20, 51-45, 65-71.
Διαιτητές  : Καραπάνος-Καββαδάς.

Καλαμάτα (Γιαννακόπουλος): Αντωνόπουλος, Κίσσας 3 (1), Λουρμπέας 7 (1), Σκοπέτος, Μαγιντόμπε 5 (1), Σπηλιώτης, Γεωργανάς 2, Μπάκας 13, Κουτίβας, Τριανταφυλλόπουλος 15 (3), Τσικούρης 14 (1), Δελής 6
Ερμιονίδα (Καλαϊτζάκης): Πέτρος .Ευστρατίου 6 (1), Αγγελής 6 (1), Θωμάς 6 (1), Μαναριώτης, Γκολέμης 15 (3), Βανδώρος 2, Διαμαντόπουλος 23 (3), Κοριζής 5, Παναγιώτης Ευστρατίου 8 (1), Τζουμάκας, Γιαννακόπουλος, Πουλής