Δευτέρα 25 Ιανουαρίου 2016

Α.Ο.Κρανιδίου-Α.Ο.Ερμιονίδας 69-72

Ρεπορτάζ : Σωτήρης Γεωργιάδης

Τι κι αν η Α.Ο. Ερμιονίδας ήταν το απόλυτο φαβορί πριν
αρχίσει ο αγώνας. Τι κι αν οι παίκτες του ΑΟΚ έκαναν μισή μόνο προπόνηση την εβδομάδα που πέρασε. Τι κι αν ο ΑΟΚ κατέβηκε στον αγώνα με τέσσερις και μισό παίκτες και στον πάγκο παιδιά από τις ακαδημίες και το παιδικό. Ήταν ντέρμπι. Με νεύρα, με άγχος, με ένταση, με τους παίκτες να δίνουν τα πάντα για τη νίκη. Μια νίκη που έγειρε στο τέλος στη μεριά της Α.Ο. Ερμιονίδας κυρίως λόγω των λύσεων που είχε ο Καλαϊτζάκης στον πάγκο του και δεν είχε ο Πεταλάς στον δικό του. Στην αρχή του ματς ο Α.Ο. Ερμιονίδας ξέφυγε με 0-9, αλλά ο ΑΟΚ έκλεισε γρήγορα την διαφορά και το 14-18 έγινε με buzzer beater τρίποντο από την Ερμιόνη. Ίδια εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Ερμιονίδα να ξεφεύγει πάλι με 9, αλλά τον ΑΟΚ να μειώνει και στο τέλος να περνά μπροστά με 2 και να κλείνει το ημίχρονο με την Ερμιονίδα προηγούμενη με 34-35 με νέο buzzer beater τρίποντο. Το ίδιο έργο παρακολούθησαν οι θεατές στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο με την Ερμιόνη να ξεφεύγει και τον ΑΟΚ να κλείνει γρήγορα τη διαφορά. Το τέλος ήταν για γερά νεύρα, με τρίποντα εκατέρωθεν και το σκορ να κλείνει με 2 εύστοχες βολές της Ερμιονίδα 2 δευτερόλεπτα πριν λήξει ο αγώνας.
Διαιτητές.(Πετρόπουλος Ι. Τρίγκα Α.)

Δεκάλεπτα : (14-18) (20-17) 34-35 (17-19) (18-18) 69-72 :

Α.Ο.ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ (Πεταλάς Ε.):  Λαμπίρης,Στρίγκος,Γαλάνης,Χάσα 2,Καπόγιαννης 11(2),Κωνσταντίνου 7(2),Δημητρίου 2,Μαζιώτης 23(3),Λαμπίρης,Κοντογιάννης 15(1),Κορίζης 9,Τσιρτσίκος.
 Α.Ο.ΕΡΜΙΟΝΙΔΑΣ (Καλαιτζάκης Α.-Σκορδής Ι.) : Μέξης,Αγγελής 17(1),Θωμάς 9,Αγρίμης,Γκολέμης 14(4),Κιρτάκης,Δεβελέκος 2,Γανώσης,Ευστρατίου 4,Κρινής,Γιαννακόπουλος 13(2),Πουλής 13.