Κυριακή 20 Δεκεμβρίου 2015

Πεντάσφαιρη Ερμιονίδα. Κέρδισε τον Α.Ο.Λεβάντε με 5-2.

Συνέχισε το σερί των τελευταίων θετικών  εμφανίσεών της η Ερμιονίδα με μία
επίδοξη δύναμης αφού επικράτησε  απέναντι στον Α.Ο. Λεβάντε με το χορταστικό 5-2 και έκανε ένα ακόμα βήμα προς την σωτηρία . Μία νίκη πού προήλθε ύστερα από ένα πολύ καλό ποδόσφαιρο απέναντι σε μία ομάδα πού είχε μόνο   επιτυχίες στα τελευταία παιγνίδια  της.  Όμως η Ένωση έδειξε από την αρχή ποιος είναι το αφεντικό και με την συμπλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου άνοιξε το σκορ . Ένα γκολ πού έλυσε τα πόδια των ποδοσφαιριστών και φόρτωσε με άγχος τους φιλοξενούμενους. Το φινάλε του ημιχρόνου βρήκε τους γηπεδούχους να προηγούνται με 3-0. Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να πετύχουν δύο τέρματα από αδράνεια της άμυνας της.

Το φιλμ

Στο 9΄λεπτό σέντρα του Σαμαρά από αριστερά σουτ του Σκεντεράι άουτ.

Στο 11΄λεπτό. Σέντρα του Τζιέρη από δεξιά  στην μεγάλη περιοχή του Λεβάντε , εκεί διεκδίκησαν την μπάλα Τριμπόνιας και Κοντούλης με τον δεύτερο να κτυπάει η μπάλα στο χέρι του και ο διαιτητής να δίνει την εσχάτη των ποινών. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Στάικος για να κάνει το 2-0.

Στο 13΄λεπτό δυνατό σουτ του Μιχαλάκη η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια άουτ.

Στο 16΄λεπτό σουτ του Μαρίνη άουτ.

Στο 19΄λεπτό νέο σουτ του Μαρίνη η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κοντοπίδη .

Στο 32΄λεπτό ο Τριμπόνιας με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0

Στο 37΄λεπτό δυνατό σουτ του Μπιμπισίδη μπλόκαρε ο Κοντοπίδης.

Στο 43΄λεπτό σέντρα του Σαμαρά από αριστερά ο Σκεντεράι με πλασέ πάνω στην κίνηση έκανε το 3-0.

Στο 50΄λεπτό ο Μιχαλάκης μπήκε από αριστερά και με μια πολύ ωραία λόμπα προσπάθησε να «κρεμάσει» τον Κοντοπίδη όμως η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 60 λεπτό ο Μουτσάι με μακρινό σουτ έστειλε τη μπάλα πρώτα να κτυπήσει στο αριστερό δοκάρι και να καταλήξει στα δίχτυα για να γίνει το 3-1.

Στο 69΄λεπτό ο Πονηρός απέκρουσε δύσκολα στην αριστερή του γωνία φάουλ του Τσανακτσόγλου.

Στο 74΄λεπτό ο Σταικος με σουτ μέσα από την περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1.

Στο 84΄λεπτό ο Τσανακτσόγλου με πλασέ μέσα από την περιοχή μείωσε για τους φιλοξενούμενους σε 4-2.

Στο 90΄λεπτό ο Σαμαράς με πλασέ μέσα από την περιοχή έκανε το τελικό 5-2.

Πολύ καλή η διαιτησία του Πειραιώτης Κ. Καριοφύλλη και των βοηθών του.

Ενωση Ερμιονίδας ( Δ.Μαγκαφίνης)  Πονηρός, Τζιέρης, ( 74΄Παναγιώτου), Σαμαράς, Γκίτζιας. Μπιμπισίδης, Μαρίνης, (71΄Τριθανταφύλλου), Στάικος, Νταμαρλής, Τριμπόνιας, ( 53΄Σχοινάς), Μιχαλάκης, Σκεντεράι.

Α.Ο.Λεβάντε ( Θ. Σταματόπουλος) : Κοντοπίδης, Κοντούλης, Γεωργούσης, Οικονομόπουλος, Θ.Τζιαφέρης, Πυλαρινός, Π.Μαρούδας,( 62΄Κολομπάκης),  Κωστακιώτης, Μουτσάι, Τσανακτσόγλου, Πλαττέλας.