Τρίτη 24 Φεβρουαρίου 2015

ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ 2013-2015 : ΑΦΙΕΡΩΜΑ ΣΤΟΝ ΑΡΓΟΝΑΥΤΗ ΝΕΑΣ ΚΙΟΥ

Ο Αργοναύτης Νέας Κίου είναι η μία από τις δύο φιναλίστ του τελικού του κυπέλλου Αργολίδας 2014-2015 πού θα
γίνει στο γήπεδο του Ναυπλίου την Τετάρτη 25 Φεβρουαρίου. Στην 82χρονη ιστορία της η ομάδα της Νέας Κίου έχει αγωνιστεί ( σύμφωνα με τα τελευταία επίσημα στοιχεία) πολλές φορές  σε τελικό κυπέλλου αλλά μία φορά  το έχει κατακτήσει. Ήταν το 1992 όταν αγωνίστηκε στο γήπεδο του Ναυπλίου με αντίπαλο τον Τροιζηνιακό τον οποίο κέρδισε με σκορ 2-1.
Επίσης με τον Τροιζηνιακό είχε ξανασυναντηθεί σε τελικό κυπέλλου πριν από 11 χρόνια ( 2004  όμως έχασε με σκορ 1-0.
Ο ΔΡΟΜΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΤΕΛΙΚΟ
Ο Αργοναύτης στην πρώτη φάση του κυπέλλου Αργολίδας κληρώθηκε να αγωνιστεί στον 8ο όμιλο με αντιπάλους την Ένωση Λέρνας , τον Α.Ο. Κ’ίου, και τον Α.Γ.Ο.Ν.
Τα αποτελέσματα :
Στις 14/09/2014 στο γήπεδο της Νέας Κίου με γκολ του Αλ.Μανέτα στο 83’ λεπτό κερδίζει την Ενωση Λέρνας με 1-0.
Η Σύνθεση : Κλεισιάρης, Κουριώτης, Ευσταθίου, Μητρόπαπας, Γατσάκος, Παρασκευόπουλος ( 90’ Πηλιάφας),Μπούντρος,( 67’ Λιάγκρης),  Βασιλειάδης, Βερβενιώτης, Μανέτας, Σύτι ( 90’ Κούγιας)
Στις 15/10/2014 στο γήπεδο της Νέας Κίου κερδίζει τον Α.Γ.Ο.Ν με σκορ 4-0 ( δεν υπάρχουν στοιχεία του αγώνα) και προκρίνετε στην δεύτερη φάση του κυπέλλου όπου κληρώνετε να αντιμετωπίσει τον Αριστείωνα στο Λυγουριό.
Ο αγώνας θα λήξει την κανονική περίοδο και στην παράταση με  0-0 . Στην διαδικασία των πέναλτι ο Αργοναύτης θα ηττηθεί με 4-3 .

Η ομάδα του Αργοναύτη είχε καταθέσει ένσταση, διότι ο Αριστείωνας Λυγουριού χρησιμοποίησε κατά του Αργοναύτη, ποδοσφαιριστή που δεν είχε δηλωθεί στην κατάσταση υγείας, τον Ανδρέα Λιάτα και έτσι ο αγώνας καταχωρήθηκε στους φιλοξενούμενους.

Η Σύνθεση : Κλεισιάρης, Πηλιάφας , Κουριώτης, Λιάγκρης , Γατσάκος,  Ευσταθίου, Βασιλειάδης , Κούγιας, ( 75’ Σύτι), Παρασκευόπουλος, Βερβενιώτης, Μανέτας, Μπόγας. ( 80’ Σιγάλας).
Στην ημιτελική φάση του κυπέλλου ο Αργοναύτης αντιμετώπισε στο γήπεδο της Νέας Κίου την Θύελλα Λιμνών ( 04/02/2015 ) την οποία και κέρδισε με σκορ 2-0 χάρη σε δύο γκολ του Αλέξη Νέντζια στο 9’ και στο 75.
Η Σύνθεση : Κλεισιάρης, Πηλιαφάς (80’ Σύτι ), Ευσταθίου , Μητρόπαπας, Λιαγκρής, Βασιλειάδης, Κουγιάς (84’ Βερβενιώτης), Παρασκευόπουλος, Μανέτας, Νέντζια (86’ Κυριαζής), Κουριώτης.

Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Πρόεδρος της ομάδας είναι ο Λάζαρος Τσάλης επιχειρηματίας από την Νέα Κίο και το υπόλοιπο συμβούλιο της ομάδας είναι οι : Κοκκινος Νικος,Δουκας Τασος,Παρασκευοπουλος Θοδωρης,Κουζης Σταυρος,Δρουγκας Χρηστος ( τμήμα ποδοσφαίρου)  και οι : ,Γιαννοπουλος,Κεντιογλου,και Κουγιας.( τμήμα καλαθοσφαίρησης)

Ο ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ ΤΗΣ ΟΜΑΔΑΣ

Προπονητής της ομάδας είναι ο 40χρονος Τόμμυ Κικίλης ο οποίος έχει αναλάβει την ομάδα από το καλοκαίρι του 2013 όταν και κρέμασε τα ποδοσφαιρικά του παπούτσια αγωνιζόμενος στον Αχιλλέα Φιχτίων.
Με τον Αργοναύτη έχει αγωνιστεί και σαν ποδοσφαιριστής την περίοδο 2010-2011 όπου σε 23 αγώνες πέτυχε 10 γκολ και την περίοδο 2009-2010 σε 18 αγώνες πέτυχε 8 γκολ.

Η ιστορία της ομάδας μέσα από το Βικιπέδια

Ο Αθλητικός Όμιλος Αργοναύτης Νέας Κίου είναι ιστορικό αθλητικό σωματείο από τη Νέα Κίο Αργολίδας. Ιδρύθηκε το 1933 από τους πρόσφυγες της Κίου, που ήρθαν στην Αργολίδα από την Κίο της Μικράς Ασίας το 1922. Το σωματείο διαθέτει τμήμα Ποδοσφαίρου, Μπάσκετ καθώς και τμήματα ακαδημιών και στα δύο αθλήματα. Χρώματα της ομάδας ορίστηκαν το Μπλε, Γαλάζιο και Λευκό επίσημο σήμα η Αργώ. Έχει ως έδρα το αθλητικό κέντρο Νέας Κίου με φυσικό χλοοτάπητα το οποίο εγκαινιάστηκε στις 26 Δεκεμβρίου 2010.
Το ποδοσφαιρικό τμήμα του Αργοναύτη παίρνει μέρος στο πρωτάθλημα της Ε.Π.Σ Αργολίδας και είναι ένα εκ των έξι σωματείων που ίδρυσαν την ένωση το 1963 μαζί με τους:
  • Απόλλωνα Άργους
  • Α.Ε.Κ. Άργους
  • Παναργειακός
  • Προίτο Νέας Τίρυνθας
  • Α.Ε. Κρανιδίου
Έχει αγωνιστεί στο πρωτάθλημα της Δ΄ Εθνικής τρεις φορές και έχει φτάσει στα ημιτελικά του κυπέλλου ερασιτεχνών Ελλάδας τη σεζόν 1991-1992 χάνοντας με σκορ 2-0 από τον Α.Ο. Κέρκυρα στο Στάδιο Παναχαϊκής. Υπό τη σκέπη του λειτουργεί και το σωματείο του Α.Ο. Ν. Κίου, το οποίο αποτελεί το ποδοσφαιρικό μέλλον του Α.Ο. Αργοναύτη, μαζί με τις ακαδημίες του συλλόγου.
Από το 1963 που ιδρύθηκε η ένωση της Ε.Π.Σ Αργολίδας η ομάδα του Αργοναύτη μετέχει κάθε χρόνο στο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας Αργολίδας εκτός από τις σεζόν που αγωνίστηκε στη Δ' Εθνική.