Κυριακή 2 Νοεμβρίου 2014

ΠΕΡΙΠΑΤΟΣ ΤΗΣ ΚΟΡΩΝΙΔΑΣ ΣΤΑ ΔΙΔΥΜΑ . ΚΕΡΔΙΣΕ ΤΟΝ ΠΟΣΕΙΔΩΝΑ ΜΕ 0-3 ΜΕ ΣΚΟΡΕΡΣ ΤΟΝ ΜΠΑΖΟ ΔΥΟ ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΛΟΥΜΗ ΕΝΑ

Το νέο αίμα της Κορωνίδας Κοιλάδας έκανε το ντέρμπυ του Διδύμου  περίπατο . Ο λόγος για τον 16χρονο
Σταύρο Μπάζο ο όποιος πέτυχε δύο πολύ όμορφα γκολ  μέσα σε διάστημα οκτώ λεπτών ( 47-55) και τον 15χρονο Νικόλα Λούμη με ένα εκπληκτικό σε εκτέλεση γκολ στο 79’ και κράτησαν την Κορωνίδα στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα με 19 βαθμούς.
Ο αγώνας στο πρώτο ημίχρονο μπορούμε να πούμε πως ήταν μοιρασμένος με ευκαιρίες και από τις δύο ομάδες με την Κορωνίδα να έχει μία ελαφρά υπεροχή και να δημιουργεί κάποιες καλές ευκαιρίες μπροστά στην εστία του Κοτσοβού. Στο δεύτερο ημίχρονο το γρήγορο γκολ των φιλοξενούμενων( 47’)  έγειρε την πλάστιγγα προς την μεριά τους . Μετά και το δεύτερο γκολ στο 55’ λεπτό οι γηπεδούχοι πέταξαν λευκή πετσέτα και περίμεναν υπομονετικά την λήξη του αγώνα
Το φίλμ του αγώνα
Στο 3’ λεπτό δυνατό σουτ του Μούγιου η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Γκιόκα.
Στο 10’ λεπτό δυνατό σουτ του Μπούρα έξω από την περιοχή απέκρουσε ο Κοτσοβός στην δεξιά του γωνία.
Στο 14’ λεπτό δυνατό σουτ του Μπροδήμα από πλάγια αριστερά απέκρουσε στην δεξιά του γωνία ο Γκιόκας.
Στο 15’ λεπτό δυνατό σουτ του Μέγα η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κοτσοβού.
Στο 18’ λεπτό σέντρα του Μπούρα από αριστερά η μπάλα έφτασε στον Σαγκατέλωφ μέσα στην περιοχή και την τελευταία στιγμή πρόλαβαν και έδιωξαν οι αμυντικοί του Ποσειδώνα πριν γίνει απειλητικός.
Στο 22’ λεπτό δυνατό σουτ του Μπούρα έξω από την περιοχή απέκρουσε στην δεξιά του γωνία ο Κοτσοβός.
Στο 24’ λεπτό α Μπόυρας με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα ελάχιστα έξω από το αριστερό δοκάρι του Κοτσοβού.
Στο 25’ λεπτό δυνατό σούτ του Biro η μπάλα κόντραρε πάνω στο Τασιόπουλο και έφυγε κόρνερ.
Στο 42’ λεπτό σέντρα του Αργ. Αποστόλου από δεξιά έδιωξε μπροστά από τον Γκιόκα ο Τασιόπουλος.
Στο 47’ λεπτό γκολ για την Κορωνίδα όταν ο Μπούρας από αριστερά έδωσε ωραία μπαλιά στον Μέγα πού βρισκόταν στο ημικύκλιο της περιοχής του Ποσειδώνα , αυτός σούταρε και η μπάλα βρήκε την δεξιά δοκό του Κοτσοβού και στην επαναφορά ο Μπάζος με δυνατό σούτ άνοιξε το σκορ. 0-1
Στο 49’ λεπτό η Κορωνίδα πλησίασε και σε ένα δεύτερο γκολ όταν ο Μπούρας εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή και η μπάλα « έγλειψε» το οριζόντιο δοκάρι του Κοτσοβού και έφυγε άουτ.
Στο 55’ λεπτό ο Μπούρας σέντραρε από αριστερά και ο Κοτσοβός φάνηκε να ελέγχει την μπάλα , η οποία του έφυγε μέσα από τα χέρια και ο Μπάζος πού καιροφυλακτούσε με δυνατό σουτ έκανε το 0-2.
Στο 58’ λεπτό ο Θανάσης Τσιρόπουλος αντικατέστησε τον σκόρερ των δύο τερμάτων Σταύρο Μπάζο ο οποίος αποθεώθηκε από όλους τους φιλάθλους και πέρασε στην θέση του τον Λούμη.
Στο 65’ λεπτό δυνατό σούτ του Μπούρα η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κοτσοβού.
Στο 68’ λεπτό δυνατό σούτ του Μέγα η μπάλα έφυγε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι του Κοτσοβού.
Στο 69’ λεπτό μεγάλη απόκρουση του Γκιόκα σε σουτ του Μπροδήμα μέσα από την περιοχή.
Στο 79 ‘ λεπτό ο Μπούρας σέντραρε από δεξιά και ο Λούμης με κεφαλιά –ψαράκι μέσα από την περιοχή και πλάγια ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-3.
Στο 88’ λεπτό πλασέ του Μπροδήμα μέσα από την περιοχή απέκρουσε ο Γκιόκας.
Ο διαιτητής της συνάντησης Γ. Κόλλιας  δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα όπως και οι βοηθοί του Δ.Ψαθάς και Ε.Λυκομήτρος
Ποσειδώνας Διδύμων : Κοτσοβός, Μπροδήμας, Γιαννακόπουλος, ( 79’ Παρδάλης), Ψωμάς (53’ Μέλσι), Μούγιος, Στεργίου, Αντωνόπουλος, Αποστόλου Αργ. Δ., Κούσης, Βιρο, Αποστόλου Αργ. ( 80’ Tresa).
Κορωνίδα Κοιλάδας : Γκιόκας, Κωτσαράς, Λάμπρου, Τασιόπουλος, Μπόμπος, Μέγας, Σαγκατέλωφ, Μπάζος, ( 58’ Λούμης), Γιαννακόπουλος,( 46’ Χατζησταύρου), Μπόυρας, ( 81’Φασιλής Ν. ) Cojocaru.