Πέμπτη 31 Ιανουαρίου 2013

Α.Ο.ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ : ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΠΑΡΑΠΟΝΑ ΤΟΥ ΕΘΝΙΚΟΥ ΠΕΙΡΑΙΩΣ

"ΜΕΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΑΝΙΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ...........!"
  Το ρητό "Φωνάζει ο κλέφτης για να φοβηθεί ο νοικοκύρης" μας θυμίζει η κριτική που κάνει στους διαιτητές μέσω του Blog του ο ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ. Η λεγόμενη
"ανατροπή"  για τη νίκη του ΕΘΝΙΚΟΥ  δεν ήρθε χωρίς να έχει τη βοήθεια των διαιτητών, αφού από το 1ο λεπτό  οι παίχτες μας γέμισαν με φάουλ. Αλλά η μεγάλη εμφάνιση της ομάδας μας (ημίχρονο 44-30) δεν ήταν δυνατό να της στερήσει τη νίκη αν οι δύο ρέφερι σφύριζαν μόνο τα ανύπαρκτα φάουλ και έτσι άρχισαν  να δίνουν "βήματα"  μόνο στους παίκτες μας, ιδίως στον Πάνο Ευστρατίου (Νο 12), που στάθηκε πραγματικός "Κολοσσός" στη θέση του, χρεώνοντάς του μάλιστα  και  "3 δευτερόλεπτα".  Σφύριξαν δήθεν πάτημα εξωτερικής γραμμής στον Μάκη Καπόγιαννη (Νο 8) στο κρίσιμο τελευταίο λεπτό του αγώνα, ενώ δεν χρέωσαν στους αντιπάλους  μας  φανερά αντιαθλητικά φάουλ σε βάρος  του Κυριάκου Προσίλη (Νο 10), όταν σε κλέψιμο της μπάλας του τράβηξαν τη φανέλα, σε βάρος του  Γιάννη Πουλή (Νο 15), όταν στην προσπάθειά του για ριμπάουντ, τον τραβούσαν από τη φανέλα, μέχρι που παίχτης του ΕΘΝΙΚΟΥ πρόλαβε και την πήρε ανανεώνοντας την επίθεση της ομάδας του, αλλά φάουλ ολοφάνερα (τουλάχιστον 2)  σε βάρος του Γιάννη Κοντογιάννη (Νο 13), με εύστοχα καλάθια, για να μη δώσουν γκολ-φάουλ. Έτσι δεν ήταν καθόλου τυχαίες οι έντονες διαμαρτυρίες  των θεατών του αγώνα προς τους διαιτητές κατά τη διάρκεια αγώνα, όταν οι γηπεδούχοι είχαμε  σε κάποια στιγμή  15 φάουλ συνολικά και οι φιλοξενούμενοι είχαν μόλις 8, αλλά  και στο τέλος του παιχνιδιού με δικαιολογημένη την αγανάκτηση από την ανα(ν)τροπή του.  Αν μη τι άλλο οι παίκτες του ΑΟ ΚΡΑΝΙΔΙΟΥ την περασμένη Κυριακή απέδειξαν ότι,  με  την προϋπόθεση  μιας δίκαιης  διαιτησίας, μπορούν  να  αναμετρηθούν και να κερδίσουν ομάδες πολλών καρατίων"!!!
   Πώς αλήθεια θα ωφεληθεί  το Μπάσκετ όταν ομάδες με τέτοια ψυχή και τέτοια αγωνιστικότητα, που  οι έδρες τους είναι γεμάτες σε κάθε παιχνίδι της Γ' Εθνικής Κατηγορίας έχουν τέτοια αντιμετώπιση;
   Εμείς θέλουμε  οι νίκες να κερδίζονται στα γήπεδα, ώστε η αξιοπιστία των Πρωταθληματων  να είναι δεδομένη και αναμφισβήτητη. Σε κάθε αγώνα ένας είναι ο νικητής. Όλοι μπαίνουν στο γήπεδο για να κερδίσουν κι αν δεν κερδίσουν, να έχουν την ικανοποίηση ότι έπαιξαν όσο καλύτερα μπορούσαν  και ότι έπαιξαν 5 εναντίον 5, υπό την επίβλεψη αμερόληπτης διαιτησίας. Αυτό αρκεί. Γιατί αυτό είναι το μπάσκετ!